ویــکی فــون

توضیح واژه های مرتبط با محصولات مایکروسافت

درخواست واژه
لطفا صبر کنید
تعداد کل واژه ها: 62

اکس‌باکس

XBOX


توضیح خلاصه

اکس‌باکس نام کنسول بازی‌ای است که صاحب برند آن مایکروسافت است. مایکروسافت برای اولین‌بار در سال 2001 از اولین کنسول بازی خود رونمایی کرد و رسماً از 15 نوامبر 2001 پا به صنعت بازی گذاشت.


توضیحات کامل

xbox

کنسول بازی اکس‌باکس، اولین کنسولی بوده که توسط یک سازنده‌ی آمریکایی تولید شده است؛ البته قبل‌تر از مایکروسافت Atari Jaguar به این عرصه وارد شده بود اما در سال ۱۹۹۶ رسماً بازنشستگی خود را اعلام کرد.

در ابتدا قرار بر این بود تا نام این کنسول DirectX box قرار داده شود اما از آن‌جایی که این نام طولانی بود و تلفظ آن برای همه راحت نبود، مایکروسافت بالاخره نام این کنسول را Xbox قرار داد. اولین نسل از این کنسول با نام اکس‌باکس روانه‌ی بازارها شد. تا تاریخ ۱۰ می ۲۰۰۶، اکس‌باکس توانست به‌ فروش بیش‌از ۲۴ میلیون واحد دست پیدا کند اما در مقایسه با آمار پلی‌استیشن۲، این رقم چشم‌گیر نبود.

xbox_original

نخستین کنسول اکس‌باکس

دومین کنسول مابکروسافت که با نام اکس‌باکس ۳۶۰ شناخته می‌شود در سال ۲۰۰۵ عرضه گردید و توانست تا آپریل ۲۰۱۸ به فروش ۷۷٫۲ میلیون واحد دست یابد. مایکروسافت با عرضه‌ی نسخه‌ی دوم از کنسولش توانست به موفقیت بزرگی دست پیدا کند و رقیب بزرگ و قدیمی‌ای نظیر سونی را شکست دهد و خود تاج سلطنت دنیای کنسول‌های بازی را بر سر بگذارد. فروش چشم‌گیر و موفقیت این کنسول در این عرصه توانست وجهه‌ی مایکروسافت در صنعت بازی را ارتقا دهد. بازی‌های اختصاصیِ زیادی برای این کنسول عرضه شدند که توانست تحسین منتقدین را برانگیزد. همچنین بازی‌های انحصاری نسل قبلی کنسول اکس‌باکس توانست در اکس‌باکس ۳۶۰ عرض اندامی دوباره کند؛ از مهم‌ترین این بازی‌ها می‌توان به گیرز آو وار، هیلو اشاره کرد. به‌واسطه‌ی تمام این موفقیت‌ها، این شرکت توانست کنسول خود را در ۲۱ بازار از جمله چین عرضه کند.

دومین کنسول مایکروسافت که با نام اکس‌باکس 360 عرضه شد

دومین کنسول مایکروسافت که با نام اکس‌باکس ۳۶۰ عرضه شد

بالاخره نسل هفتم از بازی‌های ویدیویی نیز به پایان کار خود رسید و اکس‌باکس ۳۶۰ نیز به‌ناچار باید جای خود را به نسل جدید می‌داد. حال مایکروسافت کنسول جدیدی را معرفی می‌کند که از قدرت بیش‌تری نسبت اکس‌باکس ۳۶۰ بهره‌مند است. نام این کنسول اکس‌باکس وان بود و در تاریخ ۲۲ نوامبر ۲۰۱۳ در آمریکای شمالی عرضه گردید. اکس‌باکس وان برای موفقیت در نسل هشتم باید با رقبای قدری چون پلی‌استیشن۴ و Wii U رقابت می‌کرد.

xbox-one

اکس‌باکس وان | Xbox One

این کنسول بر اتصال به اینترنت تاکید بسیاری داشت و قصد داشت علاوه بر هویت کنسولی خود، تبدیل به ستاپ‌باکسی برای تماشای محتوای تلویزیونی و شبکه‌های کابلی شود.

در ابتدا سر و صدای زیادی نسبت به این کنسول برخواست. مایکروسافت برای همگام‌سازی لیست بازی‌ها، کاربران را مجبور به اتصال به اینترنت(حداقل یک‌بار در هر ۲۴ ساعت) می‌کرد اما، به علت نارضایتی کاربران، طولی نکشید که مایکروسافت این اجبار را برداشت.

کنسول اکس‌باکس وان از لحاظ ظاهری بیش‌ازاندازه بزرگ بود و بیرون‌زدگی آداپتور آن، مزیدی برعلت شده بود. مایکروسافت با آگاهی از این مشکلات، تصمیم به ساخت نسخه‌ی جدیدی از کنسول اکس‌باکس وان گرفت مشکلات ظاهری این کنسول را برطرف کند.

اکس باکس وان اس چپ | اکس باکس وان معمولی راست

اکس باکس وان راست | اکس باکس وان اس معمولی چپ

در ژوئن سال ۲۰۱۶ و در کنفرانس E3، مایکروسافت از نسخه‌ی اکس‌باکس وان اس رونمایی کرد. از همان آغاز، این کنسول توانست دل کاربران را به‌دست آورد و افراد شروع به تعریف و تمحید از طراحی شیک و زیبای آن کردند. حال مایکروسافت اشتباهاتی که در قبال اکس‌باکس وان معمولی انجام داده بود را برطرف کرده و کنسولی را عرضه کرده که اگرچه از لحاظ قدرت تفاوتی با نسخه‌ی معمولی ندارد اما، طراحی آن زمین تا آسمان با برادر بزرگ‌ترش تفاوت دارد.

چیزی از قلم افتاده

مطلب را اصلاح کنید!
لطفا صبر کنید
برچسب: - -