ویــکی فــون

توضیح واژه های مرتبط با محصولات مایکروسافت

درخواست واژه
لطفا صبر کنید
تعداد کل واژه ها: 62

ویندوز

Windows


توضیح خلاصه

مایکروسافت ویندوز نام خانواده ای از سیستم عامل ها با رابط کاربری گرافیکی است که توسط مایکروسافت به صورت تجاری در نسخه ها و ورژن های مختلف ارائه می گردد. ویندوز با مدیریت منابع سیستمی تعاملی پویا و کارا برای کاربران سیستم های کامپیوتری ایجاد می کند.


توضیحات کامل

مایکروسافت ویندوز، سیستم عامل طراحی و توسعه داده شده توسط شرکت مایکروسافت می باشد که در سال ۱۹۸۵ برای نخستین بار در رقابت با سیستم عامل مکینتاش شرکت اپل معرفی و عرضه گردید.

ویندوز مایکروسافت با استفاده از رابط کاربری گرافیکی خود، سیستم های مدیریت اطلاعات و منابع سیستم سعی در ایجاد تعاملی هر چه پویاتر و کاراتر با سخت افزار، برنامه های کاربردی و کاربران سیستم های کامپیوتری دارد. ویندوز به شکل قابل قبولی در سهولت بخشیدن به پردازش های پیچیده کامپیوتری در انواع بخش ها و بهتر شده زندگی مردم جهان نقش خود را ایفا کرده و به تنهایی طبق آمار بیش از ۹۰ درصد بازار سیستم عامل های دسکتاپ را در دست دارد.

لیست کاملی از انواع ویندوز ها

تمام ویندوز های عرضه شده توسط شرکت مایکروسافت را می توان در سه دسته اصلی دسته بندی کرد:

 • ویندوز های کلاینت
 • ویندوز های سرور
 • ویندوز های دستگاه های دیگر (شامل موبایل و تعبیه شده)

ویندوز های کلاینت یا به عبارت دیگر سیستم های کامپیوتری دسکتاپ به ترتیب تاریخ عرضه عبارت‌اند از:

 • ویندوز ۱
 • ویندوز ۲
 • ویندوز ۳
 • ویندوز ۳٫۱
 • ویندوز ۹۵
 • ویندوز NT
 • ویندوز ۹۸
 • ویندوز ۲۰۰۰
 • ویندوز ME
 • ویندوز XP
 • ویندوز Vista
 • ویندوز ۷
 • ویندوز ۸
 • ویندوز ۸٫۱
 • ویندوز ۱۰

ویندوز ۱

windows 1ویندوز ۱ در ۱۹۸۵ عرضه شد. در واقع نام مایکروسافت ویندوز ۱ از سال ۱۹۸۵ برای بسته نرم افزاری این شرکت که نمایش جدیدی از سیستم عامل با رابط کاربری گرافیکی با هدف جایگزینی با سیستم عامل پیشین این شرکت، MS-DOS که مبتنی بر خط فرمان بود برگزیده شد. ویندوز یک به کاربران اجازه دسترسی به پنجره ها و امکانات ویندوز با استفاده از اشکال و روند های گرافیکی و کلیک کردن را می داد.

ویندوز ۲

windows 2در سال ۱۹۸۷ مایکروسافت ویندوز ۲ را عرضه کرد که در حقیقت برای پردازنده های ۲۸۶ شرکت اینتل طراحی شده بود. این ویندوز با بهبود های گرافیکی، افزوده شدن میانبر های کی بورد و آیکون های دسکتاپ در مقایسه با نسخه پیشین همراه شده بود.

ویندوز ۳ و ۳٫۱

windows 3.1در سال ۱۹۹۰ ویندوز ۳ توسط مایکروسافت ارائه گشت که آیکون های بهتر، کارایی بالاتر و پیشرفته تر گرافیکی با ۱۶ رنگ را بر روی پردازنده های ۳۸۶ اینتل ارائه می کرد. این نسخه از ویندوز یک ظاهر و روال استاندارد برای ویندوز معرفی کرد که سال های متمادی در نسخه های بعدی نیز ثابت ماند. ارائه ویندوز ۳ همچنین با مدیر فایل، مدیر برنامه ها و مدیر چاپ همراه گشته بود. بازی های Hearts، Minesweeper و Solitaire نیز در این نسخه ارائه شد. با فاصله دو سال در سال ۱۹۹۲ ویندوز ۳٫۱ هم با ادامه همین روند عرضه گشت.

ویندوز ۹۵

windows 95ویندوز ۹۵ یکی از بزرگ‌ترین بروزرسانی های تاریخ ویندوز ها می باشد و در سال ۱۹۹۵ عرضه شده است. این سیستم عامل پیشرفت های چشم گیری را در مقایسه با نسخه پیشین خود، ویندوز ۳٫۱ به همراه آورده بود به علاوه برای بهبود تجربه رابط کاربری چندین بهبود داخلی مهم را به ارمغان می آورد. بدون شک یکی از مهم‌ترین ویژگی های افزوده شدن دکمه منو استارت به عنوان مرکز کنترلی برای تمام کاربری ویندوز و پشتیبانی از اپلیکیشن های با ساختار ۳۲ بیت بود و این به معنای افزایش قابل توجه سرعت اجرای برنامه ها در این سیستم عامل بود. ویندوز ۹۵ توانایی پشتیبانی از برنامه های ویندوز های گذشته و مایکروسافت داس را هم داشت و این خود یعنی قرار گرفتن مایکروسافت داس به عنوان یک پلت فرم اساسی در ویندوز، که البته باعث حذف محدودیت های قدیمی داس مثل ۶۴۰K حافظه اصلی و نام فایل های ۸ کاراکتری می شد. از دیگر مهمترین تغییرات این سیستم عامل مدیریت اتوماتیک سخت افزار ها برای نصب و حذف آنها یا همان قابلیت “plug and play” بود.

ویندوز NT

windows_nt_3.1_screenshotویندوز های NT شامل نسخه هایی از سیستم عامل کلاینت ویندوز می شوند. ویندوز NT که مخفف “New Technology” و به معنای فن آوری جدید بود از ویرایش های ۳۲ بیتی سیستم عامل بود، که توانایی پشتیبانی از چند وظیفگی را داشت. در واقع ویندوز NT در هر دو بخش سیستم عامل ویندوز کلاینت و سرور عرضه گشت. ویندوز NT 3.1 در تاریخ ۱۹۹۳ و ویندوز NT 4 در تاریخ ۱۹۹۶ منتشر شدند.

ویندوز ۹۸

windows 98ویندوز ۹۸ که در سال ۱۹۹۸ عرضه شد همراه با پشتیبانی تعداد زیادی از جدید ترین فناوری ها از جمله FAT32, AGP, MMX, USB, DVD و ACPI عرضه گردید. مشهود ترین ویژگی این ویندوز، دسکتاپ فعال تر و کاربردی تر بود. از مهم‌ترین ویژگی های افزوده شده به این ویندوز مرورگر اینترنت مایکروسافت، اینترنت اکسپلورر بود که در آن تاریخ بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفت.

ویندوز ۲۰۰۰

windows 2000این سیستم عامل در فوریه ۲۰۰۰ عرضه گشت و معمولا به طور مختصر با “W2K” خطاب می گشت. ویندوز ۲۰۰۰ یک سیستم عامل برای مقاصد تجاری با استفاده ار سیستم دسکتاپ و لپ تاپ به منظور اجرای اپلیکیشن ها، اتصال به اینترنت، سایت های اینترانت و دسترسی به فایل، چاپگر ها و منابع تحت شبکه بود. مایکروسافت ۴ نسخه از ویندوز ۲۰۰۰ را عرضه کرد که عبارت‌اند از : Professional، Server، Advanced Server، Datacenter Server.

ویندوز ME

windows MEویندوز ME که مخفف ” Millennium Edition” می باشد در تاریخ سپتامبر ۲۰۰۰ منتشر شده است و در حقیقت یک بروزرسانی برای ویندوز ۹۸ بود که شامل برخی از امکانات و ویژگی های ویندوز ۲۰۰۰ می شد. در این ورژن بوت شدن از طریق تنظیمات داس حذف گشته بود.

ویندوز XP

Install-Windows-XPویندوز نام آشنای XP در سال ۲۰۰۱ عرضه شد. این ویندوز با باز طراحی کاملی از نظر ظاهر، روال ها و رابط کاربری سیستم عامل ویندوز همراه شده بود. مایکروسافت جدیدترین سیستم عامل خود، ویندوز XP را بر روی هسته ویندوز ۲۰۰۰ ساخته بود، به همین دلیل این ویندوز به کاربران محیط مطمئن تر و پایدارتری را در مقایسه با اجداد گذشته خود ارائه می کرد. ویندوز XP در دو نسخه به کاربران عرضه گشت، خانگی و حرفه ای ( Home and Professional). مایکروسافت به پویایی سیستم عامل در هر دو نسخه توجه ویژه ای کرده بود برای مثال توانایی “plug and play” دستگاه های وایرلس. این سیستم عامل همچنین از استاندارد امنیت شبکه های وایرلس، ۸۰۲٫۱۱x پشتیبانی می کرد. ویندوز XP یکی از پر‌فروش‌ترین و محبوب ترین سیستم عامل های خانواده ویندوز مایکروسافت می باشد.

ویندوز ویستا

windows vistaویندوز ویستا در سال ۲۰۰۶ عرضه گشت و این عرضه با پیشرفت در بخش های امنیتی، قابلیت اطمینان، سهولت استقرار و نصب، کارایی و مدیریت بهتر در مقایسه با ویندوز XP همراه بود. جدید ترین ویژگی عرضه شده در این سیستم عامل قابلیت کشف و رفع مشکلات سخت افزاری قبل از وقوع بود، همچنین کاهش چشم گیر زمان آغاز به کار سیستم عامل، کاهش مصرف انرژی و بهبود ویژگی های امنیتی برای مقابله با جدید ترین تهدیدات امنیتی در عصر خود از دیگر ویژگی های این ویندوز بود. در بسیاری از جنبه ها ویندوز ویستا قابل اطمینان تر از ویندوز XP در هماهنگی با انواع سخت افزار ها بود. سهولت کار و مدیریت متمرکز پیکربندی دسکتاپ ویندوز ویستا باعث کاهش هزینه های نگهداری و بروزرسانی سیستم می گشت.

ویندوز ۷

windows 7ویندوز ۷ به عنوان محبوب ترین سیستم عامل های خانواده ویندوز تا به امروز در ۲۲ اکتبر سال ۲۰۰۹ به عنوان جدید ترین عرضه از روند عرضه ۲۵ ساله ی سیستم عامل های ویندوز منتشر شد. ویندوز ۷ به مراتب به موفقیت و محبوبیت بیشتری در مقایسه با ویندوز ویستا که دنباله رو ویندوز XP بود دست یافت. ویندوز ۷ به صورت هماهنگ با ویندوز سرور ۲۰۰۸ R2 و ویندوز ۷ سرور مکمل، ارائه گشت. ویژگی های جدید ویندوز ۷ شامل پشتیبانی از چند لمسی، اینترنت اکسپلورر ۸، بهبود کارایی و زمان آغاز به کار، Aero Snap, Aero Shake، پشتیبانی از دیسک سخت مجازی، ویندوز مدیا‌سنتر جدید و بهبود یافته و بهبود های امنیتی می گشت.

ویندوز ۸ و ۸٫۱

Windows-updatesویندوز ۸ در اولین روز آگوست ۲۰۱۲ منتشر شد و به طور کامل به عنوان سیستم عامل جدید مایکروسافت در بخش کلاینت با باز طراحی اساسی همراه شده بود. طراحی جدید و کاملاً متفاوت ویندوز ۸ با هدف بهبود کار با صفحات لمسی در این سیستم عامل با نسخه های پیشین این خانواده بسیار متفاوت بود و همین طراحی جدید ویندوز ۸، کامپیوتر های شخصی را قادر به کاهش زمان آغاز به کار از چند دقیقه به چند ثانیه کرده بود. ویندوز ۸ در حقیقت به منظور جایگزینی ظاهر و روال های رابط کاربری سنتی سیستم عامل ویندوز، با طراحی جدید رابط کاربری مایکروسافت به نام “Metro” توسعه یافته بود که اولین بار در ویندوزفون ۷ ارائه شده بود. رابط کاربری مترو که در این ویندوز به کاربران ارائه شد شامل “صفحه استارت”، عناوین و کاشی های زنده می شد که به برنامه ها و ویژگی ها لینک شده بودند و به صورت زنده و پویا بروز رسانی می شدند. همچنین ویندوز ۸ از هر دو نوع ساختار پردازنده های ۸۶x و ARM پشتیبانی می کرد. بعد ها ویندوز ۸٫۱ با تغییرات کوچک نسبت ویندوز ۸ در تاریخ ۲۷ اوت ۲۰۱۳ منتشر گشت. مهمترین ویژگی ارائه شده در این انتشار بازگشت دکمه استارت به ویندوز بود همچنین بروزرسانی برای دارندگان ویندوز ۸ به این نسخه از ویندوز به صورت رایگان صورت می گرفت.

ویندوز ۱۰

Windows_10_build_14393_(Redstone)ویندوز ۱۰ در تاریخ ۲۹ جولای ۲۰۱۵ به صورت رسمی عرضه و در دسترس کاربران قرار گرفت. جدیدترین نسل از خانواده ویندوز کلاینت که ۱۰ نام گرفته به گفته مایکروسافت آخرین نسل از این خانواده هم خواهد بود. البته آخرین به معنای عدم ارائه بروزرسانی یا نسخه جدید این سیستم عامل نیست، بلکه به معنای این است که تمام بروزرسانی‌ها و نسخه های جدید ویندوز از این پس تحت همان عنوان ویندوز ۱۰ به کاربران عرضه خواهد شد و کاربران نیز برای بهره‌مندی از آنها نیاز به پرداخت هزینه و خرید های مکرر سیستم عامل مایکروسافت نخواهند بود. مایکروسافت حتی پا را فراتر گذاشته و برای ترغیب مهاجرت کاربران به جدیدترین نسل از خانواده سیستم عامل خود، بروز رسانی از ویندوز های گذشته (۷ و ۸) به ویندوز ۱۰ را به مدت یک‌سال از تاریخ عرضه رسمی آن به صورت رایگان قرار داد. این بروزرسانی رایگان طبق برنامه قبلی در تاریخ ۲۹ جولای ۲۰۱۶ به پایان رسید.

شاید یکی از بزرگ‌ترین تغییرات ظاهری ویندوز ۱۰ در مقایسه با ویندوز پیشین خود را بتوان بازگشت منو استارت به دسکتاپ ویندوز محسوب کرد، منوی استارت ویندوز ۱۰ تلفیقی زیبا و کارآمد از منوی استارت ویندوز ۷ و صفحه استارت ویندوز ۸ است که به بهترین شکل مورد استقبال کاربران جدید و قدیمی این سیستم عامل قرار گرفت.

از مهم ترین ویژگی های این ویندوز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بازگشت منوی استارت
 • ایمن‌ترین نسخه ویندوز از حیث معیار های مختلف امنیتی
 • دستیار صوتی مایکروسافت، کرتانا
 • جایگزینی مرور گر اِج به عنوان مرورگر پیش فرض ویندوز
 • تغییرات در بخش اعلان ها و اکشن سنتر ویندوز
 • تنظیمات ویندوز (Settings)
 • برنامه های یونیورسال
 • بهینه شدن ویندوز برای گیمر ها
 • اکس باکی لایو
 • دایرکت اکس ۱۲
 • نرم افزارهای جدید نقشه، تصاویر، ویدیو، موزیک، مخاطبین، تقویم و ایمیل
 • کانتیوم
 • ویندوز هلو
 • ویندوز استور
 • آفیس یونیورسال
 • ویندوز دیفندر
 • بهبود پشتیبانی از سخت افزار های مختلف
 • بهبود چشم گیر زمان آغاز به کار سیستم عامل
 • بهبود سرعت نصب و استقرار سیستم عامل
 • بهبود سرعت اجرا برنامه های سیستمی و کاربری در سیستم عامل
 • بهبود پشتیبانی از شبکه های وایرلس
 • و…

موارد ذکر شده تنها بخش کوچکی از جدید ترین تغییرات آخرین نسل از ویندوز کلاینت مایکروسافت می باشد و با توجه به بروزرسانی های مکرر و منظم ویندوز ۱۰ هر روز شاهد افزوده شدن موارد جدید مختلفی به این لیست خواهیم بود.

ویندوز سرور

ویندوز سرور دسته ای دیگر از سیستم عامل های منتشر شده توسط مایکروسافت را شامل می گردد که اساساً با هدف مدیریت منابع و ایجاد تعامل با سرور ها ایجاد شده اند. ویندوز های سرور در سه رند پایه دسته بندی می شوند:

 • دسته ویندوز اِن تی سرور
 • دسته اَکتیو دایرکتوری
 • دسته مجازی سازی
 • دسته کلود

 

دسته ویندوز اِن تی سرور

ویندوز اِن تی سرور ۳٫۱

اِن تی سرور ۳٫۱ سیستم عامل ۳۲ بیت توسعه داده شده توسط مایکروسافت، در ۲۷ جولای ۱۹۹۳ ارائه شد. در واقع اولین ورژن از خانواده اِن تی و همین طور اولین ویندوز توسعه داده شده برای سرور ها بود. این نام به عنوان نامی تجاری برای خانواده ای از ویندوز های مشابه ویندوز ۳٫۱ انتخاب گردید و معماری این ویندوز به منظور جایگزینی با سیستم عامل OS/2 که به صورت مشترک توسط مایکروسافت و IBM توسعه داده شده بود از ابتدا توسعه، طراحی و محیا گشت.

ویندوز اِن تی سرور ۳٫۵

اِن تی سرور ۳٫۵ در ۲۱ سپتامبر سال ۱۹۹۴ عرضه شد و دومین ویندوز در خانواده ویندوز های سرور مایکروسافت محسوب می شود. این ویندوز در مقایسه با ورژن گذشته خود از لحاظ استحکام و کارایی با بهبود چشم گیری همراه شده بود. اولین بار نام های “Workstation” و “Server” در این نسخه ارائه گشت و جایگزین نام های “NT” و “NT Advanced Server” در ویندوز سرور ۳٫۱ شده بود. یکی دیگر از بهبود های ویندوز سرور ۳٫۵ شامل پشتیبانی از Winsock و TCP/IP می گشت.

ویندوز اِن تی سرور ۳٫۵۱

اِن تی سرور ۳٫۵۱ سومین ارائه از خانواده ویندوز های سرور مایکروسافت بود که در ۳۰ می ۱۹۹۵ عرضه گشت (یعنی ۹ ماه پس از اِن تی ۳٫۵ و ۳ ماه پیش از ویندوز ۹۵). این ورژن شامل پشتیبانی از معماری PowerPC می گشت و همین طور پشتیبانی از سیستم کلاینت-سرور که پس از آن هم ویندوز ۹۵ به عنوان سیستم کلاینت عرضه گشت. پشتیبانی از PCMCIA، فایل های فشرده NTFS، GINA، پشتیبانی از ۳D در OpenGL، مسیریابی IP ثابت هنگام استفاده از TCP/IP و ToolTips نیز در اِن تی سرور ۳٫۵۱ ارائه گشت.

ویندوز اِن تی سرور ۴٫۰

اِن تی سرور ۴٫۰ به عنوان چهارمین نسل ویندوز های سرور مایکروسافت در تاریخ ۳۱ جولای ۱۹۹۶ عرضه گشت. ویندوز سرور ۴٫۰ ۳۲ بیت بود و رابط کاربری یکپارچه ای با ویندوز ۹۵ شامل ویندوز شل، ویندوز اکسپلورر و عناوین کاربردی “My” (My Computer، My Documents و… ) می گشت و علاوه بر آن شامل بیشتر برنامه های ویندوز ۹۵ نیز می گشت. اِن تی سرور ۴٫۰ شامل طیف گسترده ای از بهبود های مایکروسافت در آن دوره از جمله بهبود های فونت، ویندوز درگ، آیکون های با رزولوشن بالا، کشش تصاویر پس زمینه. شامل پشتیبانی از Alpha و MIPS یا معماری های پردازنده PowerPC می گردد.

دسته اَکتیو دایرکتوری

ویندوز سرور ۲۰۰۰

ویندوز سرور ۲۰۰۰ پنجمین فرزند خانواده ویندوز های سرور مایکروسافت در تاریخ ۱۵ دسامبر ۱۹۹۹ معرفی و در تاریخ ۱۷ فوریه ۲۰۰۰ منتشر گشت. این آخرین نسخه از طراحی ویندوز های سرور با عنوان “ویندوز اِن تی” بود. ویندوز سرور ۲۰۰۰ در سه نسخه ارائه گشت ( ،Server Advanced Server و Datacenter) و به صورت یکپارچه برای ارتباط با ویندوز کلاینتی با همین نام محیا گشته بود. در این نسخه برای اولین بار از نام “Professional” به جای “Workstation” استفاده شد که در محصولات بعدی (بجز ویندوز ویستا) نیز استفاده گشت. ویندوز ۲۰۰۰ برای نخستین بار سرویس های اَکتیو دایرکتوری را به همراه MMC، NTFS 3.0، EFS، DFS و… عرضه کرد.

ویندوز سرور ۲۰۰۳

ویندوز سرور ۲۰۰۳، ششمین نسل از خانواده ویندوز سرور مایکروسافت در تاریخ ۲۴ آوریل ۲۰۰۳ منتشر شد. به این ویندوز رابط کاربری ویندوز XP، بهبود استحکام، امنیت بهتر و سرویس های اَکتیو دایرکتوری بهبود یافته افزوده شد. این عرضه با حرکت قوی مایکروسافت به سمت دات نت فریم ورک و عناوین تحت دات نت همراه گشت. شامل سازگاری با برنامه های قدیمی و استقرار بهتر ابزار به منظور انتقال از اِن تی ۴٫۰ می گشت. شامل محتوای سرور رُولز که تا سرور ۲۰۱۶ ادامه یافت و پیکربندی جدید می گشت. این ویندوز در چهار نسخه ارائه شد: Web, Standard, Enterprise, Datacenter, and Storage Server.

ویندوز سرور ۲۰۰۳ R2

ویندوز سرور ۲۰۰۳ R2 که در ۶ دسامبر ۲۰۰۵ منتشر شد اولین ویندوز سروری بود که با پسوند ” آر ۲ ” همراه می گشت (بعداً در ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ این پسوند تکرار شد). این ورژن ویندوز سرور برای پلت فرم های x86 و x64 منتشر شده و در ۲ دیسک عرضه می شد، که دیسک اول سیستم عامل اصلی سرویس پک ۱ و دیسک دیگر برای امکانات اضافی در نظر گرفته شده بود، شامل ابزار مدیریت مرکزی، بهبود DFS، بهبود اتصال داده های WAN ، پشتیبانی بهتر از اکس‌ترانت، همگام سازی پسورد با NIS، مدیریت ذخیره سازی با پشتیبانی از SAN، توانایی مجازی سازی (در نسخه های R2 Datacenter و R2 Enterprise) می گشت. سرور رُولز گسترش یافته و شامل راه اندازی رایج برای فایل سرور، سرویس های شِر پوینت، کنترل گر دُومین (اکتیو دایرکتوری) می گشت.

دسته مجازی سازی

ویندوز سرور ۲۰۰۸

ویندوز سرور ۲۰۰۸ به عنوان هشتمین محصول دسته ویندوز سرور های مایکروسافت در تاریخ ۴ فوریه ۲۰۰۸ معرفی و به صورت رسمی در ۲۷ همین ماه عرضه گشت. در واقع این ویندوز سرور که جانشین ویندوز سرور ۲۰۰۳ R2 بود بر اساس کد های پایه مشابه با ویندوز ویستا و شامل ویژگی های جدید سرور ها بود. این نسخه سرور کُر را معرفی کرد (یک عرضه از ویندوز سرور بدون پوسته، اینترنت اکسپلورر، دات نت فریم ورک و…). ویژگی های دیگر مثل اَکتیو دایرکتوری جدید، صدور پروانه و مدیریت سرویس ها، ویژگی های جدید NTFS ، خوشه بندی و همین طور هایپر-وی را شامل می شد.

ویندوز سرور ۲۰۰۸ R2

ویندوز سرور ۲۰۰۸ R2 در تاریخ ۲۲ اکتبر ۲۰۰۹ به صورت رسمی در اختیار کاربران قرار گرفت. این ویندوز سرور بر اساس هسته ای مشابه با ویندوز ۷ توسعه یافته بود و رابط کاربری یکپارچه ای با ویندوز ۷ را شکل می داد. ویندوز سرور ۲۰۰۸ R2 اولین ویندوز سروری بود که تنها در نسخه ۶۴ بیت عرضه می گشت و شامل ویژگی های جدید بسیاری از جمله بهبود های قابل توجه در زمینه مجازی سازی، اَکتیو دایرکتوری (معرفی AD Recycle Bin)، ورژن جدید IIS (7.5)، مدیریت بهتر در زمینه انرژی، اضافه شدن پاور شِل ۲٫۰ به سرور کُر می شد. علاوه بر اینها این ویندوز در هشت دسته بندی Foundation, Standard, Enterprise, Datacenter, Web, HPC, Itanium و Storage Server عرضه گشت.

ویندوز سرور ۲۰۱۲

ویندوز سرور بعدی که جانشین ویندوز سرور ۲۰۰۸ R2 شد در آوریل ۲۰۱۲ به صورت رسمی با عنوان ویندوز سرور ۲۰۱۲ معرفی شد و عرضه RTM آن در آگوست و عرضه رسمی آن در سپتامبر ۲۰۱۲ شکل گرفت. ویندوز سرور ۲۰۱۲ به صورت مشترک با ویندوز ۸ توسعه یافته بود و شامل طراحی مترو منو استارت نیز می گشت. این ویندوز سرور با مدیر جدید سرور، IIS 8، توانایی سویچ بین کُر و رابط کاربری گرافیکی، ورژن جدید هایپر-وی (که مجازی سازی تحت شبکه، پشتیبان گیری تحت کلود و … به آن افزوده شده بود)، معرفی ReFS (فایل سیستم انعطاف پذیر) جایگزینی برای NTFS فایل سیستم توسط مایکروسافت همراه گشته بود. برعکس ویندوز سرور ۲۰۰۸ R2  ویندوز سرور ۲۰۱۲ تنها در چهار دسته Foundation, Essentials, Standard و Datacenter عرضه گشت.

ویندوز سرور ۲۰۱۲ R2

ویندوز سرور ۲۰۱۲ R2 به صورت موازی با ویندوز ۸٫۱ در اکتبر ۲۰۱۳ منتشر شد. این ویندوز سرور روی هسته ویندوز ۸٫۱ و با رابط کاربری گرافیکی این ویندوز توسعه یافته بود که شامل منوی استارت جدید هم می گشت. جدید ترین ویژگی های این ویندوز شامل پاور شِل جدید ویندوز ورژن ۴، آفیس ۳۶۵ مجتمع شده، IIS 8.5، افزوده شدن دیفندر به کُر (استقرار و فعال شده به صورت پیش فرض)، بهره گیری سریع تر از VM، بهبود IPAM، بهبود Group Policy برای مدیریت بهتر ویژگی های ۸٫۱ می شد. این ویندوز هم مانند ویندوز سرور ۲۰۱۲ در چهار دسته Foundation, Essentials, Standard و Datacenter عرضه گشت.

دسته کلود

ویندوز سرور ۲۰۱۶

جدیدترین ویندوز سرور مایکروسافت در حال حاضر ویندوز سرور ۲۰۱۶ می باشد، که بر اساس هسته ویندوز ۱۰ و واسط کاربر گرافیکی آن توسعه یافته است. البته بر عکس نسخه های قبلی ویندوز سرور که به صورت موازی با ویندوز های کلاینت عرضه می شد، ویندوز سرور ۲۰۱۶ مدت ها بعد از عرضه ویندوز ۱۰ کلاینت در تاریخ ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۶ معرفی و در ۱۲ اکتبر ۱۰۱۶ در دسترس کاربران قرار گرفت. ویندوز سرور ۲۰۱۶ شامل ویژگی های جدید، لایه های امنیتی متعدد برای محافظت از اطلاعات کاربران، قابلیت کنترل سطح دسترسی و بسیاری امکانات دیگر می باشد. از دیگر ویژگی های آن می توان به بهبود سطح امنیت، افزایش انعطاف پذیری سیستم عامل، کاهش حجم، ساده سازی شبکه، افزایش چشمگیر بازدهی و سرعت سیستم عامل اشاره کرد. مایکروسافت در رابطه با ویندوز سرور ۲۰۱۶ اعلام کرد که این ویندوز سرور بهینه‌ترین ویندوز سرور برای مقاصد پردازش ابری می باشد و شامل مجموعه ای بزرگ از ابزار های مجتمع با مایکروسافت آژور، سیستم سنتر و سرور تیمز می شود.

 

ویندوز های تلفن همراه

پاکت پی سی ۲۰۰۰

Pocket PC 1در آوریل سال ۲۰۰۰ عرضه گردید و بر اساس پلت فرم ویندوز اِس اِی ۳٫۰ شکل گرفته بود. این سیستم عامل بسیاری از جهات مانند ویندوز ۹۸ کار می کرد و اساساً برای دستگاه های پاکت پی سی یا همان کامپیوتر های جیبی توسعه داده شده بود. در این برهه پاکت پی سی ها تا به آن زمان بر اساس ساختار پردازنده خاصی شکل نگرفته بودند در نتیجه سیستم عامل پاکت پی سی ۲۰۰۰ بر اساس ساختار چندگانه پردازنده ها توسعه یافت.

پاکت پی سی ۲۰۰۲

در اکتبر ۲۰۰۱ عرضه گردید و این اولین بار بود که سیستم عامل در دسته جدید دستگاه ها با نام اِسمارت فون یا همان گوشی های هوشمند استفاده می شد. رابط کاربری آن هم به رابط کاربری سیستم عامل جدید ویندوز XP تغییر یافته بود.

ویندوز موبایل ۲۰۰۳

windows-mobileجدیدترین سیستم عامل مایکروسافت در این دسته در ماه جون ۲۰۰۳ عرضه گردید و با تغییر نام از پاکت پی سی به ویندوز موبایل همراه شده بود. این سیستم عامل در چهار نسخه عرضه گشته بود، ویندوز موبایل ۲۰۰۳ برای پاکت پی سی نسخه پریمیوم، ویندوز موبایل ۲۰۰۳ برای پاکت پی سی نسخه پروفشنال، ویندوز موبایل ۲۰۰۳ برای پاکت پی سی نسخه گوشی های هوشمند، ویندوز موبایل ۲۰۰۳ برای پاکت پی سی نسخه تلفن.

ویندوز موبایل ۲۰۰۳ اِس اِی

ویندوز موبایل ۲۰۰۳ اِس اِی در ماه مارچ ۲۰۱۴ عرضه گردید و این دومین نسخه از ویندوز موبایل مایکروسافت بود. شامل بهبود های مهمی از جمله گرفتن نسخه پشتیبان توسط کاربران و بازنشانی کامل دستگاه می شد.

ویندوز موبایل ۵

در ماه می سال ۲۰۰۵ عرضه گردید. ویندوز موبایل ۵ نخستین نسخه بود که به کاربران اجازه الصاق به سرور Exchange را می داد. این نسخه از ویندوز موبایل از بهبود هایی در بخش مصرف باتری نیز برخوردار بود.

ویندوز موبایل ۶

در فوریه ۲۰۰۷ منتشر شده بود. این نسخه از ویندوز موبایل به ویندوز لایو متصل شده بود. در ادامه ویندوز موبایل ۶٫۱ نیز برای رفع مشکلات این نسخه عرضه گردید.

ویندوز موبایل ۶٫۵

ویندوز موبایل ۶٫۵ در ماه می ۲۰۰۹ عرضه گردید. این ویندوز موبایل هرگز به عنوان یک بخش واقعی از مسیر راه ویندوز موبایل مایکروسافت واقع نشد و در حقیقت به عنوان بروزرسانی ای برای پر کردن گپ بین ویندوز موبایل ۶٫۱ و ۷ عرضه شده بود.

ویندوز فون ۷

Windows Phone 7اولین نسخه از سیستم عامل مایکروسافت در این دسته بود که نام ویندوزفون بر آن نقش بسته بود، این نام جدید حاکی از تغییر کامل این سیستم عامل چه از لحاظ ظاهر چه از لحاظ روال های کارکردی بود. در تاریخ ۲۱ اکتبر سال ۲۰۱۰ عرضه گردید. ویندوز فون ۷ قصد مجتمع سازی تنگاتنگ‌تری با ویندوز لایو و پلت فرم اکس باکس و همین طور شبکه های اجتماعی را داشت. تمام گوشی های با ویندوز موبایل توانایی بروز رسانی به ویندوز فون ۷ را نداشتند.

ویندوز فون ۷٫۵

در ماه می سال ۲۰۱۱ بروزرسانی جدید ویندوز فون ۷ با عنوان ویندوز فون ۷٫۵ با کد رمز “مانگو” معرفی و بعد در ماه سپتامبر عرضه گردید. این بروزرسانی بسیاری از کاستی های ویندوز فون ۷ برای مثال کمبود نسخه ای از اینترنت اکسپلورر ۹ را پوشش داد.

ویندوز فون ۷٫۸

Windows Phone 7.8در حقیقت این بروزرسانی برای آن دسته از کاربرانی بود که امکان بروز رسانی دستگاه آنها از ویندوزفون ۷٫۵ به ویندوزفون ۸ وجود نداشت. ویندوز فون ۷٫۸ شامل صفحه استارت ویندوز فون ۸ می شد.

ویندوز فون ۸

Windows Phone 8در تاریخ ۲۹ اکتبر سال ۲۰۱۲ عرضه گردید و شامل رابط کاربری مسطح بر اساس زبان طراحی مترو می شد. ویندوزفون ۸ با هسته ای بر اساس ویندوز اِن تی جایگزین ویندوزفون های قبلی که بر اساس هسته اِس اِی بودند شد. این ویندوز شامل پشتیبانی از دستگاه هایی با صفحه نمایش بزرگ‌تر، پردازنده های چند هسته ای، اِن اِف سی، پشتیبانی از برنامه های ویندوز فون ۷ و بهبود پشتیبانی از فضا های ذخیره سازی جانبی می شد.

ویندوز فون ۸٫۱

windows-phone-8-1-7455-001در تاریخ ۲ آوریل ۲۰۱۴ در جریان کنفرانس بیلد مایکروسافت در سانفرانسیسکو منتشر گردید و به صورت عمومی در ۱۵ جولای ۲۰۱۴ در دسترس قرار گرفت. تمام دستگاه های در حال اجرای ویندوز فون ۸ قادر به بروزرسانی و اجرای ویندوز فون ۸٫۱ بودند. بروز رسانی به ویندوز فون ۸٫۱ به صورت دسته ای و به مراتب در طول زمان صورت گرفت. این بار با عرضه این سیستم عامل مایکروسافت به جای منتظر نگاه داشتن طولانی کاربران برای نسخه جدید ویندوزفون تصمیم به بروز رسانی ویندوز فون ۸٫۱ گرفت اولین بروزرسانی آن با نام لومیا امبر، بروزرسانی بعدی لومیا بلک نام داشت که پشتیبانی از پردازنده های کواد کُر، صفحه های نمایش ۶ اینچ با کیفیت ۱۰۸۰، افزوده شدن حالت رانندگی و ستون ها و کاشی های زنده بیشتر در رابط گرافیکی را با خود به همراه داشت.

ویندوز موبایل ۱۰

Lumia-950-performance_Start_Angle1_en-USآخرین نسخه از سیستم عامل مایکروسافت در این دسته بندی با بازگشتی به عقب در بخش نام، با عنوان ویندوز موبایل ۱۰ برای استفاده در گوشی های هوشمند و فبلت های مبتنی بر ساختار پردازنده های ARM منتشر شد. اولین گوشی موبایل تولید شده با این سیستم عامل در تاریخ ۲۰ نوامبر ۲۰۱۵ و عرضه رسمی آن برای گوشی های قدیمی تر با سیستم عامل ویندوز فون ۸٫۱ در تاریخ ۱۷ مارچ ۲۰۱۶ صورت گرفت. این در حالی بود که تمام دستگاه های قدیمی تر که در حال اجرای ویندوزفون ۸٫۱ بودند قادر به بروز رسانی رسمی به ویندوز موبایل ۱۰ نبودند، هر چند مایکروسافت توانایی بروز رسانی به ویندوز ۱۰ موبایل را به‌صورت پیش‌نمایش در تاریخی خیلی قبل تر از عرضه رسمی آن برای تمام کاربران و تمام دستگاه ها فراهم کرده بود.

نسخه جدید پلتفرم موبایل مایکروسافت بیشترین یکپارچگی را با پلتفرم ویندوز ۱۰ دسکتاپ مایکروسافت دارد و از هسته ای یکپارچه با آن بهره می برد. ویندوز ۱۰ موبایل ویژگی های بسیاری نظیر کانتیوم، کرتانا و ویندوز هِلو، USB OTG، رابط کاربری بهینه تر را با خود برای کاربران به ارمغان آورد. جدید ترین ویژگی های بارز ویندوز ۱۰ موبایل در حال حاضر عبارت‌اند از:

 • پشتیبانی از برنامه های پلت‌فرم یونیورسال
 • کانتیوم
 • کرتانا
 • ویندوز هِلو
 • USB OTG
 • بهبود های رابط کاربری
 • بهبود میران مصرف باتری
 • بهبود های اکشن سنتر
 • مدیریت بهتر اعلان ها
 • پشتیبانی گسترده از سخت افزار ها
 • همگام سازی تنظیمات و اعلان ها مابین دستگاه ها
 • بهبود های بخش کی بورد
 • بهبود های ابزار های تصویر برداری
 • مایکروسافت استور
 • بهبود های بخش کاشی های زنده
 • مایکروسافت اِج
 • پانل جدید تنظیمات
 • و…

علاوه بر همه اینها با توجه به سیاست جدید شرکت مایکروسافت برای بخش سیستم عامل ویندوز و پلت فرم واحد هر روز شاهد افزوده شدن ویژگی و قابلیت های جدید به ویندوز ۱۰ موبایل خواهیم بود.

ویندوز تعبیه شده در دستگاه های دیگر

windows-in-the-car-2ویندوز تعبیه شده (Windows Embedded) به دسته ای از سیستم عامل های مایکروسافت اطلاق می گردد که به منظور استفاده در سیستم ها و سخت افزار های تعبیه شده طراحی گشته اند. مایکروسافت در حال حاضر سیستم عامل های تعبیه شده خود را با هدف این بازار بزرگ در سه زیر خانواده دسته بندی می کند که از دستگاه های کوچک، دستگاه های بهنگام تا دستگاه هایی مثل کیوسک ها را شامل می گردد. ویندوز های تعبیه شده برای سازندگان محصولات مختلف آماده می گردد که باعث می شود کاربران نهایی با سخت افزار های تولید شده توسط آنها تعامل بهتری داشته باشند.

 • ویندوز تعبیه شده صنعتی: برای ماشین هایی مانند درگاه های فروش و ترمینال های اتوماتیک مثل ATM ها طراحی شده است.
 • ویندوز تعبیه شده کم حجم: به طور معمول به عنوان ویندوز اِس اِی شناخته می شوند برای دستگاه های الکترونیکی مشتری ها مانند کنسول های بازی و دریافت کننده های رسانه، طراحی گشته اند.
 • ویندوز تعبیه شده خودرو: برای سیستم های تعبیه شده در خودرو ها طراحی شده اند.
 • ویندوز تعبیه شده پرو: برای سیستم های هوشمند، سیستم هایی با توانایی ارتباط با اینترنت که داده ها جمع آوری و آنالیز می کنند و در ارتباط با دیگر سیستم ها هستند، طراحی شده اند.
 • ویندوز تعبیه شده استاندارد: یک سیستم عامل پیمانه ای است که به کاربران آن انتخاب های بیشتری را می دهد.
 • ویندوز تعبیه شده اِینترپرایز: برای سیستم های تعبیه شده در دستگاه های صنعتی طراحی شده است.
 • ویندوز تعبیه شده سرور و اِس کیو اِل سرور

دیگر نسخه های ویندوز ۱۰

ویندوز ۱۰ اینترنت اشیا

این نسخه از ویندوز ۱۰ به عنوان هسته اینترنت اشیا طراحی شده که مایکروسافت اخیراً بر روی آن سرمایه گذاری بسیاری کرده است، این نسخه قابل اجرا بر روی دستگاه های کوچک و دستگاه های کم هزینه هم می گردد.

ویندوز ۱۰ سرفس هاب

Surface-Hubویندوز نصب شده بر روی سرفس هاب به صورت اختصاصی برای سرفس هاب باز طراحی شده و برخی از ویژگی های نسخه دسکتاپ ویندوز ۱۰ را هم با خودش به همراه ندارد. به عنوان مثال در سرفس هاب امکان اجرای برنامه های کلاسیک ویندوز (وین ۳۲) وجود ندارد و در صورت لزوم باید برنامه مورد نظر را با یک سیستم دسکتاپ اجرا کرده و بر روی سرفس هاب پورت کنند. همچنین در سرفس هاب به جای استفاده از حساب های محلی از ID استفاده می شود. رابط کاربری نرم افزار های Office هم در سرفس هاب بسیار کاربر پسند تر و کاربردی تر است.

ویندوز ۱۰ اکس باکس

نسخه ویندوز نصب شده بر روی اکس باکس هم همان طور که از نامش پیداست برای محیط بازی توسعه یافته است و جایگزین نسخه قدیمی که بیشتر در تعامل با کین‌کت بود شده است. به علاوه سرعت کار با این نسخه از ویندوز نسبت به نسخه قبلی بیشتر شده و رابط کاربری جذاب تر دارد، کرتانا هم مانند تمام نسخه های ویندوز در این ویندوز بازی کننده ها را همراهی می کند.

ویندوز ۱۰ هالوگرافیک

2786939-hololens7این نسخه با تمام نسخه های قبلی ویندوز تفاوت دارد و در حال حاضر تنها قابل استفاده در هالولنز می باشد اما احتمال آن می رود که به زودی دستگاه های بیشتری توانایی اجرای این ورژن از ویندوز را دارا باشند. این نسخه از ویندوز احتمالاً آینده ویندوز را شکل می دهد.

ویندوز به عنوان یک سرویس جامع

Windows-10_Product-Familyایده “ویندوز به عنوان یک سرویس جامع” به این معنی است که ویندوز ۱۰ آخرین نسخه از سیستم عامل ویندوز خواهد بود و مایکروسافت قصد ندارد که ویندوز ۱۱ و یا ۱۲ را در آینده عرضه کند. اما همه کاربران به طور منظم به روز رسانی ها را دریافت خواهند کرد و دیگر نگرانی بابت نسخه های متفاوت ویندوز نخواهند داشت. همه جزئی از یک سیستم عامل جامع هستند.

در واقع جدیدترین جهت گیری مایکروسافت برای محصولات خود با شعار یک خانواده محصولات، یک پلتفورم، یک فروشگاه، نشان از ایجاد یک سرویس جامع می دهد که به سهولت استفاده و بهره گیری از محصولات این شرکت و بازدهی بالاتر آنها منجر می گردد.

ویندوز از نگاه آمار

بر طبق جدیدترین آمار منتشر شده ضریب نفوذ سیستم عامل ویندوز مایکروسافت در بازار سیستم عامل های دسکتاپ بیش از ۹۰ درصد می باشد. این آمار به تفکیک برای ویندوز ۷ به عنوان محبوب ترین ویندوز که بیشترین ضریب نفوذ را در بازار سیستم عامل های دسکتاپ دارد بیش از ۴۷ درصد می باشد، ویندوز ۱۰ با بیش از ۲۱ درصد، ویندوز XP بیش از با ۱۰ درصد، و ویندوز ۸٫۱ با بیش از ۷ درصد به ترتیب در رتبه های بعدی قرار می گیرند.

2017-01-23_13-39-56

تعداد کاربران ویندوز ۱۰ به عنوان آخرین سیستم عامل معرفی شده توسط مایکروسافت چیزی بالغ بر ۴۰۰ میلیون می باشد که البته این تعداد با توجه به آمار دائماً در حال رشد می باشد.

2017-01-23_13-32-05همچنین ویندوز ۱۰ در بخش دسکتاپ دارای بالاترین نرخ رشد ضریب نفوذ در بازار است به طوری که در پایان ماه اول انتشار آن بیش از ۵ درصد و تنها بعد از گذشت ۳ ماه از انتشار آن ضریب نفوذ ۷٫۹ درصدی از بازار سیستم عامل های دسکتاپ را از آن خود کرد.

2017-01-23_14-15-42

تعداد دستگاه های مجهز به ویندوز تولید شده تنها در سال ۲۰۱۵ در حدود ۲۷۵ میلیون می باشد.

علی رقم یکه تازی مایکروسافت در بخش سیستم عامل های دسکتاپ وضعیت سهم بازار این شرکت و ضریب نفوذ سیستم عامل های ان در بخش محصولات موبایلی با روند رو به رشدی همراه نبوده به طوری که سهم ویندوزفون در بازار موبایل به کمتر از ۱ درصد رسیده است.

همین‌طور بر طبق آمار منتهی بر سپتامبر ۲۰۱۶ از کاربران ویندوزفون تنها ۱۴ درصد به ویندوز ۱۰ موبایل مهاجرت کرده اند که البته بدون شک این آمار در رشد خواهد بود. بر این اساس از کاربران گوشی های همراه مبتنی بر سیستم عامل مایکروسافت ویندوز، ۱۴ درصد از ویندوز موبایل ۱۰، ۷۴ درصد از ویندوزفون ۸٫۱ و کمتر از ۷ درصد از ویندوزفون ۸ بهره می برند.

2017-01-23_17-03-52

در بخش سیستم عامل سرور نیز ویندوز سرور مایکروسافت با تصاحب ۳۰ درصد از بازار با فاصله کمی در مقام دوم قرار می گیرد.

چیزی از قلم افتاده

مطلب را اصلاح کنید!
لطفا صبر کنید