ویــکی فــون

توضیح واژه های مرتبط با محصولات مایکروسافت

درخواست واژه
لطفا صبر کنید
تعداد کل واژه ها: 62

اسپاتلایت

Windows 10 Spotlight


توضیح خلاصه

ویژگی اسپاتلایت در راستای حمایتی نه چندان تاثیر گذار ولی کاربری از توسعه دهندگان، و همچنین تامین نیاز کاربران طراحی شده است. این ویژگی با پایش علاقه مندی های کاربران، اپلیکیشن هایی را از استور انتخاب و اولویت بندی می کند و آن ها را به صورت نقاطی کوچک در یک تصویر پس زمینه که به صورت هفتگی توسط موتور بینگ انتخاب می شود قرار داده و لاک اسکرین ویندوز 10 شما را مزین می کنند. علاوه بر اپلیکیشن، ترفند ها و آموزش هایی هم در رابطه با ویندوز 10 ارایه می شود. این ویژگی هم اکنون در جدید ترین آپدیت های ویندوز 10 دسکتاپ آماده استفاده بوده و هر کاربری می تواند آن را فعال یا غیر فعال کند.


توضیحات کامل

windows_10_Spotlight

اسپاتلایت، قابلیتی است مربوط به لاک اسکرین ویندوز ۱۰ دسکتاپ که در کنفرانس بیلد، در ماه آوریل سال ۲۰۱۵ معرفی شد. این ویژگی ابتدا در بیلد های پیشنمایش فنی نسخه خانگی ویندوز ۱۰ قرار گرفت و سپس به شکلی دیگر در نسخه های سازمانی نیز افزوده شد، البته باید بدانید که این قابلیت کاملا احتیاری است و هر کاربری می تواند بنا به علاقه خود، آن را فعال یا غیر فعال کند. این ویژگی هم اکنون در آخرین آپدیت های ویندوز ۱۰ دسکتاپ، یعنی آپدیت ترشولد ۲ به ورژن ۱۵۱۱ موجود است. اسپاتلایت به طور کلی مجموعه ای از لینک اپلیکیشن های استور، ترفند ها، آموزش ها و اطلاعاتی مختلف از جای جای ویندوز است که در صفحه قفل ویندوز ۱۰ دسکتاپ قرار می گیرد. اسپاتلایت متشکل از چند ویژگی جالب است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد. برای فعال سازی این قابلیت، باید به تنظیمات لاک اسکرین مراجعه کرده و به جای تصویر یا رنگ، گزینه Windows Spotlight را انتخاب کنید. البته باید بدانید که این ویژگی هنوز آن طور که باید تکامل نیافته و احتمالا در بیلد ها و آپدیت های آینده به ویژه آپدیت عظیم Redstone به جایگاه و کاربرد واقعی خود خواهد رسید.

تصویر پس زمینه

اسپاتلایت با تغذیه شدن توسط موتور جستجو گر بینگ، تقریبا هر هفته یک تصویر جدید با موضوعات مختلف به خود می گیرد. اگر در ویندوز فون از قسمت Search این سیستم عامل استفاده می کنید، حتما دیده اید که تصویر پس زمینه این قسمت، هر روز به روز رسانی شده و تصویر پس زمینه جدیدی در آن قرار می گیرد. همچنین در هر تصویر، در گوشه ای از صفحه، نام عکاس نیز درج می شود تا علاقه مندان به عکاسی بتوانند عکاس آن تصویر را شناسایی کنند. همچنین کیفیت تصاویر خیره کننده بوده و همیشه از سوژه های داغ برای آن ها استفاده می شود.

DSC_1416.0

لینک های استور

در این رابطه اجازه دهید باز هم صفحه خانگی استور و بخش جستجوی ویندوز فون ۸٫۱ را برایتان مثال بزنیم. وقتی به قسمت جستجوی ویندوز فون ۸٫۱ مراجعه می کنید، بر روی تصویر پس زمینه احتمالا دو یا سه نقطه مشاهده خواهید کرد. نکته اینجاست که وقتی روی آن نقایت تپ می کنید، اطلاعاتی از تصویر یا سوژه داخل آن ارایه می شود، برای مثال اگر تصویر مربوط به یک منطقه از یک کشور باشد، نقاط مذکور اطلاعاتی در رابطه با موقعیت و نام آن منطقه داده و یا به موضوعی خاص که اتفاقا سوژه تصویر نیز هست، اشاره دارند. صفحه خانگی موتور بینگ نیز دقیقا همین کارایی را دارد. اسپاتلایت هم دقیقا همینطور است، با این تفاوت که  علاوه بر ارایه اطلاعاتی از تصویر پس زمینه، نقاط دیگری هم برای پیشنهاد اپلیکیشن هایی از استور دارد. البته در نسخه خانگی اینگونه است ولی در نسخه سازمانی، به جای لینک استور، به ارایهه ترفند و نکاتی برای تعامل موثر تر با ویندوز ۱۰ ارایه می شود.

پیشنهاد اپلیکیشن

اما نکته جالب تر اینجاست که اپلیکیشن های پیشنهادی، به صورت کورکورانه انتخاب نمی شوند. شاید در اپلیکیشن استور ویندوز فون ۸٫۱ متوجه بخش اپلیکیشن های پیشنهادی شده باشید. اسپاتلایت هم به همین ترتیب با پایش علاقه مندی های شما و اپلیکیشن ها و دسته بندی هایی که بیش از همه مورد استفاده قرار می دهید، پیشنهاد های خود را اولویت بندی می کند. برای مثال اگر شما به واسطه شغل و حرفه یا کاملا از روی علاقه، بیشتر از اپلیکیشن های ویرایش تصویر استفاده می کنید، اسپاتلایت نیز اپلیکیشن هایی از دسته بندی ویرایش تصاویر را به شما پیشنهاد خواهد داد. شاید نگران این باشید که اسپاتلایت یا در راس آن ویندوز ۱۰ چرا باید رفتار شما را پایش کند. در پاسخ به این نگرانی باید بگوییم که این پایش چیز چندان خطرناکی نیست، چراکه تنها مولفه های مورد استفاده آن لوکیشن جغرافیایی، برای انتخاب اپلیکیشن هایی مربوط به زبان و فرهنگ آن لوکیشن، و علاقه مندی های شماست، البته ممکن است بررسی ها و امتیازاتی که به اپلیکیشن ها می دهید هم در این امر موثر باشد. علاوه بر این همانطور که گفتیم قابلیت اسپاتلایت، کاملا اختیاری است و شما می توانید آن را غیر فعال کنید.

چیزی از قلم افتاده

مطلب را اصلاح کنید!
لطفا صبر کنید