ویــکی فــون

توضیح واژه های مرتبط با محصولات مایکروسافت

درخواست واژه
لطفا صبر کنید
تعداد کل واژه ها: 62

وای فای سنس

Wi-Fi sense


توضیح خلاصه

این ابزار در ویندوز 10 با هدف افزایش سرعت اتصال به شبکه های Wi-Fi و اتصال به اینترنت در مکان های مختلف ایجاد شده است و شما را به صورت اتوماتیک به شبکه های Wi-Fi hotspots شناسایی شده متصل می سازد.


توضیحات کامل

wifi-sense11کارایی Wi-Fi sense

Wi-Fi Sense به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری اطلاعات از شبکه های Wi-Fi که شما از طریق ویندوز ۱۰ دسکتاپ و یا ویندوز ۱۰ موبایل به آنها متصل شده اید می کند و با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده از اتصال های شما و دیگر کاربران به این شبکه ها، یک بانک اطلاعاتی از شبکه های با کیفیت بالا در اتصال به اینترنت ایجاد می کند، و زمانی که شما در محدوده یکی از این شبکه ها قرار بگیرید به صورت اتوماتیک شما را به آنها متصل سازد.

هنگامی که شما در محدوده چندین شبکه قرار می گیرید Wi-Fi Sense با استفاده از فاکتور های خاص اقدام به یافتن بهترین شبکه در دسترس برای اتصال شما می کند. Wi-Fi Sense در این مواقع شبکه هایی را که دیگر کاربران به آن متصل شده اند، شبکه هایی که خود شما به آن متصل هستید و همین طور شبکه های ارائه شده توسط اپراتور های موبایل شما را بررسی می کند و میزان قدرت و کیفیت سیگنال شبکه های دردسترس را برای اتصال مورد سنجش قرار می دهد.

برای استفاده از قابلیت های Wi-Fi sense ابتدا باید آن را در تنظیمات ویندوز ۱۰ موبایل یا دسکتاپ خود به صورت پیش فرض و یا با پیکرندی مورد نظر خود فعال کنید و سپس نیازمند اتصال ویندوز ۱۰ خود به یک حساب مایکروسافت خواهید بود.

نکته: Wi-Fi sense در تمام کشور ها و نقاط جهان در دسترس نمی باشد.

چگونه امنیت اطلاعات خود را حفظ کنید

محافظت از شبکه های خانگی و تجاری خود

اگر نمی خواهد که Wi-Fi Sense دیگران را به شبکه های شما متصل کند می توانید با اضافه کردن عبارت “optout” به نام شبکه Wi-Fi خود (SSID آن) به Wi-Fi Sense بفهمانید که تمایلی به اشتراک گذاری این شبکه با دیگران ندارید. البته به یاد داشته باشید که اعمال این تغییر چند روز طول خواهد کشید و بلافاصله شبکه شما از لیست شبکه های دردسترس Wi-Fi Sense خارج نمی گردد، به عبارت دیگر تا مدت چند روز بعد از اعمال این تنظیمات باز هم دیگران توانایی اتصال به شبکه شما را خواهند داشت.

یک راه بهتر که به سرعت هم اعمال می شود و شبکه خصوصی شما را از لیست شبکه های در دسترس Wi-Fi Sense خارج می کند قرار دادن گذرواژه برای شبکه Wi-Fi می باشد.

اتصال به شبکه های باز

یک شبکه Wi-Fi را باز می نامند اگر نیاز به وارد کردن گذرواژه برای اتصال به آن نباشد به این معنا که تمام افراد می توانند به آن متصل شده و اطلاعات ارسالی شما در این شبکه را هم می توانند ببینند. شبکه های باز بسیاری در طول روزه که شما در محیط های عمومی هستید ممکن است در دسترس شما قرار گیرند و شما می توانید برای وبگردی، چک کردن اخبار و شبکه های اجتماعی و حتی مشاهده ویدیو های آنلاین از آنها استفاده کنید. در استفاده از این شبکه ها باید همواره مراغب باشید زیرا شبکه های باز به هیچ وجه برای انجام فرایند های حساس به امنیت مثل بانک داری الکترونیک و خرید های اینترنتی مناسب نیستند.

نکته : توجه داشته باشید که حتی در شبکه هایی که باز نیستند و برای اتصال نیازمند گذروازه می باشند دیگران می توانند به رصد اطلاعات ارسالی و دریافتی شما در فضای وب بپردازند مگر زمانی که از پروتکل HTTPS استفاده می کنید. این پروتکل وب اقدام به رمزنگاری اطلاعات شما می کند و هنگام استفاده، در ابتدای آدرس بار مرورگر ها مثل مایکروسافت اِج ظاهر می شود.

هنگامی که شما از امنیت یک اتصال Wi-Fi مطمئن نیستید باید آن اتصال را قطع کنید و اگر از شبکه های داده بسته استفاده می کنید می توانید در هنگام انجام فعالیت های حساس به امنیت این شبکه ها را نیز قطع کنید.

Wi-Fi Sense و مکان یابی

برای پیدا کردن Wi-Fi hotspots ها، Wi-Fi Sense باید از موقعیت مکانی شما مطلع گردد و برای این منظور از سرویس location ویندوز ۱۰ استفاده می کند که شما می توانید آن را فعال یا غیر فعال کنید.

به محض آنکه سرویس در دستگاه شما در مسیر Settings > Privacy > Location فعال شود Wi-Fi Sense می تواند اقدام به جستجو برای یافتن شبکه های قابل اتصال در نزدیکی شما کند.

کنترل Wi-Fi Sense

wifi-sense

در ابتدا که ویندوز را نصب کرده اید ممکن است Wi-Fi Sense روشن یا خاموش باشد برای مثال با انتخاب “Express settings” و یا حتی “Automatically connect to suggested open hotspots”. به یاد داشته باشید که تمام شبکه های باز قابل اطمینان نیستند.

تنظیمات Wi-Fi Sense

برای تنظیم Wi-Fi Sense در ویندوز ۱۰ دسکتاپ به آدرس Settings > Network & Internet > Wi-Fi و در ویندوز ۱۰ موبایل به آدرس  Settings > Network & wireless > Wi-Fi > Wi-Fi Sense مراجعه کنید.

در آدرس های یاد شده چک کنید که آیا گزینه “Connect to suggested open hotspots” روشن هست یانه. اگر روشن باشد دستگاه شما به صورت اتوماتیک به شبکه های Wi-Fi دردسترس متصل خواهد شد.

نکته مهم: سرویسی که در ویندوز ۱۰ از طریق Wi-Fi Sense به کاربران امکان به اشتراک گذاشتن شبکه های Wi-Fi با دوستان فیسبوک، لیست تماس های اوت لوک و حتی اسکایپ را می داد از دسترس خارج شده و دیگر فعال نیست. اما اگر شما هنوز هم ویندوز ۱۰ ورژن ۱۵۱۱ را اجرا می کنید این قابلیت تا زمانی که بروزرسانی های جدید را دریافت کنید برای شما همچنان در تنظیمات Wi-Fi Sense ظاهر خواهد شد.

چیزی از قلم افتاده

مطلب را اصلاح کنید!
لطفا صبر کنید