ویــکی فــون

توضیح واژه های مرتبط با محصولات مایکروسافت

درخواست واژه
لطفا صبر کنید
تعداد کل واژه ها: 62

یو اس بی OTG

OTG


توضیح خلاصه

قابلیت USB On-The-Go که به اختصار OTG نامیده می شود، قابلیتی است که با آن می توانید گوشی تلفن همراه خود را با استفاده از یک کابل رابط موسوم به کابل OTG، به یک میزبان برای فلش مموری ها، هارد اکسترنال، موس، دسته بازی و وسایل جانبی دیگر تبدیل کنید. شما با وجود این قابلیت دیگر نیازی به کامپیوتر برای انتقال فایل های خود ندارید و می توانید به صورت مستقیم فایل ها را بین وسایل جانبی دیگر مانند فلش و هارد اکسترنال انتقال دهید، و یا با وصل کردن موس، کیبورد و دسته بازی، از تلفن همراه خود نهایت استفاده را ببرید.


توضیحات کامل

قابلیت OTG اواخر سال ۲۰۰۱ معرفی شد و توانست یک تحول در دنیای تلفن های همراه به وجود بیاورد، چرا که شما قبل از وجود این قابلیت برای انتقال فایل ها از تلفن همراه خود به یک حافظه جانبی دیگر مانند فلش یا هارد اکسترنال نیازمند به یک کامپیوتر برای انتقال داده ها بودید، تا ابتدا فایل ها را به کامپیوتر و سپس آن ها را به فلش منتقل کنید. همچنین اگر تلفن همراه شما از کارت حافظه پشتیبانی نمی کرد یک مشکل اساسی برای افزایش حافظه داشتید، ولی با این قابلیت شما می توانید حافظه های جانبی دیگر همچون فلش، هارد اکسترنال و یا حتی کارت حافظه را مورد استفاده قرار دهید. ویژگی دیگری که این قابلیت دارد این است که شما می توانید به وسیله آن از موس، کیبورد، دسته بازی، پرینتر و یا هر وسیله ای که ورودی USB دارد، استفاده کنید.

USB-OTG (1)

استاندارد USB بر اساس معماری master/slave ساخته شده است، یعنی یک دستگاه سرور و دستگاه دیگر گیرنده است. هنگام اتصال گوشی تلفن همراه شما توسط USB به کامپیوتر، گوشی شما نقش slave را دارد و کامپیوتر همیشه نقش master را دارد، همچنین بعضی از وسایل جانبی مانند کیبورد، موس و … فقط slave هستند. ولی با قابلیت OTG، تلفن همراه شما می تواند در برابر وسایل جانبی در نقش master ظاهر شود و عملکردی مشابه کامپیوتر داشته باشد.

USB-OTG (7)

کابل OTG چیست؟

برای تبدیل گوشی به عنوان یک میزبان شما باید وسیله ای را در اختیار داشته باشید تا ارتباط بین گوشی و دستگاه مهمان برقرار کند. از آنجا که تنها راه برقراری ارتباط بین هر دستگاهی با گوشی شما پورت یو اس بی آن است، پس شما به یک کابل نیاز دارید تا این ارتباط را برقرار کند. کابل ها OTG متفاوتی در بازار موجود است، که نسبت به مدل گوشی ها می تواند متفاوت باشد. برخی از گوشی ها از پورت یو اس بی نوع C استفاده می کنند، در نتیجه کابل متفاوتی نسبت به گوشی های دیگر دارد. اکنون بیشتر گوشی های موجود در بازار از میکرو یو اس بی های Type-B استفاده می کنند. کابل OTG شبیه به کابل های یو اس بی معمولی است با این تفاوت که، طرف مقابل مادگی یو اس بی Type-A است؛ که شما با استفاده از آن می توانید به راحتی وسایل جانبی خود را به آن متصل کنید. برخی از فلش مموری ها وجود دارند که به صورت OTG وارد بازار شده اند و دیگر نیازی به کابل برای اتصال آن ندارید.

در ادامه می تواید چند نوع از کابل های OTG را مشاهده کنید.

کابل OTG چگونه کار می کند؟

همانطور که می دانید کابل های یو اس بی که بیشتر تلفن های همراه از آن ها استفاده می کنند، از نوع Type-B میکرو به Type-A است. تنها تفاوتی که در یک کابل USB-OTG نسبت به یک کابل USB معمولی قابل مشاهده است، قسمت مادگی در کابل OTG است. ولی تفاوتی که این دو کابل با یکدیگر دارند در سیم بندی آن ها در قسمت USB میکرو که به گوشی متصل می شود، است. در USB معمولی ۵ پین وجود دارد که پین شماره ۴ (sense) به هیچ جا متصل نیست، ولی در USB-OTG پین شماره ۴ و ۵ به یکدیگر متصل هستند.

USB-OTG (1) USB-OTG (10)

چگونه از وجود OTG در تلفن همراه خود آگاه شویم؟

قبل از استفاده از OTG و یا خرید کابل OTG اول باید مطمئن شوید که آیا گوشی شما از این قابلیت پشتیبانی می کند یا خیر؟ برای این که ببینید گوشی شما این قابلیت مفید و کاربردی را دارد، می توانید به قابلیت هایی که بر روی جعبه گوشی نوشته شده است، مراجعه کنید و یا از طریق سایت کمپانی سازنده گوشی، امکانات گوشی را بررسی کنید.

چگونه از OTG استفاده کنیم؟

USB-on-the-go-OTG-

بعد از اینکه مطمئن شدید گوشی شما از این قابلیت پشتیبانی می کند، می توانید با خرید کابل مخصوص گوشی خود از این قابلیت استفاده کنید. در سیستم عامل اندروید این قابلیت وجود دارد و بیشتر گوشی هایی که اخیرً وارد بازار شده اند این قابلیت را دارند. در سیستم عامل ویندوز فون که با آمدن ویندوز ۱۰ موبایل امکانات زیادی به این سیستم عامل اضافه شد، قابلیت OTG هم از آن دسته ویژگی های افزوده شده در این نسخه از سیستم عامل ویندوز برای تلفن های همراه است، و هم اکنون دو گوشی پرچمدار ویندوزی یعنی لومیا ۹۵۰ و لومیا ۹۵۰ اکس ال از این قابلیت پشتیبانی می کنند و در سیستم عامل محدود iOS هنوز سخنی از قابلیت بسیار مفید OTG به میان نیامده است.

چیزی از قلم افتاده

مطلب را اصلاح کنید!
لطفا صبر کنید