ویــکی فــون

توضیح واژه های مرتبط با محصولات مایکروسافت

درخواست واژه
لطفا صبر کنید
تعداد کل واژه ها: 62

اپلیکیشن یونیورسال

Universal Application


توضیح خلاصه

اپلیکیشن پلتفرم یونیورسال ویندوز، اپلیکیشنی است که جهت تجربه پلتفرم یونیورسال ویندوز ساخته می شود و برای اولین بار در ویندوز 8 تحت نام Windows Runtime معرفی شد. ایده اصلی شکل گیری اپلیکیشن های یونیورسال ویندوز این بود که کاربر بتواند تجربه موبایل را در سرتاسر دستگاه های مبتنی بر ویندوز داشته باشد و بتواند بر روی هر دستگاهی که کارآمد تر از سایرین است کارهایش را انجام دهد.


توضیحات کامل

با آمدن ویندوز ۱۰ امکان عرضه و توسعه اپلیکیشن های یونیورسال ویندوز بسیار آسان تر شد زیرا برای تمامی دستگاه ها از یک نوع API استفاده می شود، اپلیکیشن ها پکیج های یکسان دارند و از همه مهم تر این که همگی در یک استور یکپارچه قرار می گیرند و در دستگاه هایی نظیر رایانه های شخصی، تبلت ها، تلفن های همراه ویندوزی و… قابل استفاده خواهند بود. یک اپلیکیشن یونیورسال می تواند به راحتی دستگاه هایی با اندازه صفحه مختلف را پشتیبانی کند و تفاوتی ندارد که دستگاه لمسی باشد و یا از ماوس و کیبورد و دسته بازی و قلم برای کنترل آن استفاده شود، یک اپلیکیشن یونیورسال توانایی این را خواهد داشت که از تمامی این دستگاه ها پشتیبانی کند و تجربه یکسانی را در سرتاسر این دستگاه ها در اختیار کاربر بگذارد و کارایی این نوع اپلیکیشن ها در همه دستگاه ها برابر خواهد بود.

IC795421

یک اپلیکیشن یونیورسال دقیقاً چیست؟

اپلیکیشن های یونیورسال یک ایده جدید و مدرن هستند که توسط مایکروسافت اجرایی سازیی شده اند. اما چه چیزی این نوع اپلیکیشن ها را متفاوت می سازد؟ در ادامه دلایلی عنوان شده اند که نشان از تفاوت های عمده یک اپلیکیشن یونیورسال ویندوز ۱۰ با سایر اپلیکیشن های رایج دارند:

این نوع اپلیکیشن ها گروهی از دستگاه های مختلف را هدف می گیرند، نه یک سیستم عامل خاص

یک اپلیکیشن یونیورسال از مجموعه API های مشخصی استفاده می کند که بر روی دستگاه های مبتنی بر ویندوز ۱۰ مانند رایانه ها، تبلت ها، تلفن های همراه، اکس باکس وان، سرفس هاب و… می شوند، آن هم به یک شکل و کارایی یکسان و تنها با توجه به اندازه و نوع دستگاه، رابط کاربری اپلیکیشن تغییر می کند. تمامی اپلیکیشن های یونیورسال ویندوز در استور یکپارچه قرار می گیرند و می توان آن ها را بر روی تمامی دستگاه های مبتنی بر ویندوز ۱۰ نصب کرد.

فرمت تمامی این اپلیکیشن ها AppX است

تمامی اپلیکیشن های یونیورسال در قالب پکیج هایی با فرمت AppX ساخته می شوند. این امر باعث می شود که مکانیزم نصب برنامه ها کاملاً قابل اعتماد باشد و همچنین تضمین می کند که اپلیکیشن شما بدون مشکل و به صورت یکپارچه بر روی دستگاه مورد نظر نصب و به روز رسانی می شود.

یک استور برای تمامی دستگاه ها وجود خواهد داشت

اگر شما در استور به عنوان یک توسعه دهنده ثبت نام کنید، می توانید اپلیکیشن خود را به راحتی در استور قرار داده و آن را برای تمامی دستگاه های ویندوزی با اندازه ها و انواع مختلف در دسترس قرار دهید و یا این که خودتان انتخاب کنید که برای کدام دستگاه ها در دسترس باشد. شما اپلیکیشن های خود را برای دستگاه های مختلف ویندوزی منتشر می کنید و می توانید بر روی تمامی آن ها به صورت یکجا مدیریت داشته باشید.

یکسری API رایج برای تمامی دستگاه ها وجود دارد

 API های هسته پلتفرم یونیورسال ویندوز برای خانواده دستگاه های ویندوزی یکسان هستند. بنابراین اگر اپلیکیشن شما تنها از API های هسته ویندوز استفاده می کند، می تواند بر روی تمامی دستگاه های مبتنی بر ویندوز ۱۰ اجرا شود.

کیت های Extension SDK

کیت های اضافی توسعه نرم افزار یا Extension SDK یکسری API خاص را برای دستگاه های مشخصی اضافه می کند. اگر شما در نظر دارید که اپلیکیشن خود را برای گروهی خاص از دستگاه ها عرضه کنید، می توانید از این مجموعه API خاص استفاده کنید.

IC797981

عناصر رابط کاربری واکنش گرا و پشتیبانی از ورودی های مختلف

المان های رابط کاربری نرم افزار از طراحی ریسپانسیو یا واکنش گرا استفاده می کنند. طراحی ریسپانسیو که امروزه در طراحی اکثر وب سایت ها استفاده می شود، باعث می شود که چینش عناصر قالب وب سایت در دستگاه هایی با اندازه صفحه مختلف تغییر کند. در طراحی اپلیکیشن های یونیورسال نیز از گونه ای طراحی ریسپانسیو استفاده شده است. بنابراین وقتی اپلیکیشن را بر روی دستگاهی خاص اجرا می کنید، خود اپلیکیشن اندازه صفحه نمایش را به صورت خودکار شناسایی می کند و رابط کاربری مناسب با آن اندازه به شما نشان داده می شود و تمامی عناصر برای اندازه صفحه نمایش آن دستگاه خاص بهینه می شوند. این اپلیکیشن ها نیز به صورت خودکار نوع ورودی که از آن جهت کنترل دستگاه استفاده می شود را شناسایی می کند بنابراین این نوع اپلیکیشن ها با ورودی هایی نظیر لمس، ماوس و کیبورد، قلم، دسته بازی اکس باکس وان کار می کنند و خودشان نوع ورودی را تشخیص می دهند.

زبان هایی که اپلیکیشن های یونیورسال با استفاده از آن ها نوشته می شوند

شما می توانید اپلیکیشن های یونیورسال را با استفاده از زبان های رایج امروزی توسعه دهید. زبان هایی نظیر #C و ++C و جاوا اسکریپت و ویژوال بیسیک و… می توانند جهت توسعه اپلیکیشن های یونیورسال ویندوز مورد استفاده قرار گیرند. شما همچنین می توانید کامپوننت هایی را با استفاده از یک زبان خاص نوشته و از آن ها در اپلیکیشن هایی استفاده کنید که به زبان دیگری نوشته شده اند. اپلیکیشن های یونیورسال ویندوز از Windows Runtime که یک API بومی است و در درون سیستم عامل قرار داده شده استفاده می کنند. این API در زبان ++C پیاده سازی شده و در زبان هایی نظیر #C، ویژوال بیسیک، جاوا اسکریپت و ++C پشتیبانی می شود.

نرم افزار مایکروسافت ویژوال استودیو ۲۰۱۵ برای هر کدام از زبان های برنامه نویسی یک الگو آماده کرده که به برنامه نویس این امکان را می دهد تا هر پروژه را به تنهایی برای تمامی دستگاه ها منتشر کند. هنگامی که کار کدنویسی برنامه به پایان رسد، برنامه نویس می تواند اپلیکیشن را پکیج کند و در استور یکپارچه ویندوز ۱۰ منتشر سازد تا کاربران بتوانند آن را بر روی تمامی دستگاه های مبتنی بر ویندوز ۱۰ دریافت کنند.

نرم افزار های یونیورسال در ویندوز ۱۰ پویا هستند

در ویندوز، اپلیکیشن شما مدام اطلاعات را در اختیارتان قرار می دهد. این اپلیکیشن ها همواره یکسری اطلاعات به روز را در اختیار کاربران قرار می دهند و با آن ها در تعامل هستند. این اطلاعات هر چند لحظه یک بار دوباره به نمایش در می آیند. اپلیکیشن های یونیورسال در ویندوز ۱۰ از طریق راه های مختلفی با کاربر در تعامل هستند و اطلاعات را به شیوه های مختلفی نشان می دهند تا شما را آگاه سازند. در ادامه به برخی از این روش ها اشاره خواهیم کرد.

کاشی های زنده و صفحه لاک اسکرین را می توان جهت نمایش اطلاعات مهم مرتبط با این اپلیکیشن ها تنظیم کرد و همچنین می توان اطلاعات را در صفحه Glance نیز به نمایش در آورد.

اعلانیه هایی که به صورت آنی شما را از رویداد های مهم مانند اخبار فوری آگاه می سازند. شما می توانید جهت نمایش اعلانیه های بیشتر، نرم افزار را تنظیم کنید.

در اکشن سنتر، یعنی جایی که تمامی اعلانیه ها قرار می گیرند می توانید آن ها را سازماندهی کنید و اطلاعات مرتبط با هر یک را مشاهده کنید. برخی از نرم افزار های یونیورسال پیام رسان دارای اعلانیه تعاملی هستند و شما می توانید بدون باز کردن آن نرم افزار خاص، پاسخ پیام هایتان را تنها در اکشن سنتر پاسخ دهید.

نرم افزار یونیورسال در ویندوز ۱۰ می تواند در پس زمینه فعال بماند و هرگاه کاربر به آن نیاز داشت می تواند آن را مجدداً باز کرده و کار خود را ادامه دهد.

یک اپلیکیشن یونیورسال می تواند از دستگاه های بلوتوثی کم مصرف و یا دستورات صوتی استفاده کند تا با کاربر هر چه بیشتر در تعامل باشد.

چه نرم افزار هایی اکنون یونیورسال هستند؟

با عرضه نسخه نهایی ویندوز ۱۰، هر روز بر تعداد اپلیکیشن های یونیورسال ویندوز افزوده می شود و هم اکنون صد ها اپلیکیشن یونیورسال در استور ویندوز قرار گرفته اند. اما تعدادی از مهم ترین آن ها عبارتند از:

مجموعه یونیورسال آفیس موبایل

نتفلیکس

پاندورا (Pandora)

گروو موزیک

اکس باکس

مجموعه یونیورسال MSN

و…

این گونه اپلیکیشن ها می توانند به راهی جهت درآمد زایی تبدیل شوند

در پلتفرم ویندوز، شما می توانید تعیین کنید که نرم افزار شما بر روی رایانه ها، تبلت ها، تلفن های همراه و… تا چه اندازه قابلیت داشته باشد و می توانید سایر قابلیت های آن را پولی کنید. یا این که تنها در صورتی اجازه نصب اپلیکیشن را بدهید که کاربر مبلغ آن را پرداخت کرده باشد. مایکروسافت در استور راه های مختلفی را پیش روی توسعه دهنده می گذارد تا بتواند نوع اپلیکیشن را تعیین کند. تا بتواند با توجه به نیازش آن را رایگان عرضه کند یا پولی. مایکروسافت سرویس های مختلفی را جهت انجام این کار در نظر گرفته است.

چیزی از قلم افتاده

مطلب را اصلاح کنید!
لطفا صبر کنید