ویــکی فــون

توضیح واژه های مرتبط با محصولات مایکروسافت

درخواست واژه
لطفا صبر کنید
تعداد کل واژه ها: 62

منوی استارت

Start menu


توضیح خلاصه

منوی استارت یکی از عناصر رابط کاربری سیستم عامل مایکروسافت یعنی ویندوز است. وظیفه اصلی منو استارت ایجاد یک میانبر مرکزی به تمام برنامه ها و تنظیمات ویندوز می باشد و در حالت معمولی در گوشه سمت چپ پایین صفحه نمایش قرار گرفته است.


توضیحات کامل

برای باز کردن منو استارت که یک میانبر به تمام برنامه ها، تنظیمات و فایل ها در تمام اعضای خانواده ویندوز است تنها کافیست به سمت چپ پایین صفحه نمایش خود مراجعه کرده و بر روی لوگو ویندوز کلیک کنید.

bd229dc8-dcc1-4f08-81a5-7850f80e114eمنوی استارت اولین بار با ویندوز ۹۵ معرفی شد. منوی استارت در حقیقت یک عنصر از پیش تعریف شده در ویندوز های مایکروسافت است که یک دسترسی اولیه و سریع به تمام امکانات و قابلیت های این سیستم عامل ایجاد می کند. به نوعی می توان منوی استارت را مرکز کنترل ویندوز نامید.

شما در منوی استارت می توانید لیستی کامل از تمام برنامه هایی را که تابه‌حال نصب کرده اید، بیابید و حتی به مدیریت و پاک سازی آن ها بپردازید، علاوه بر این منوی استارت تنها نقطه دسترسی شما به برخی از برنامه ها و قابلیت های داخلی و بومی ویندوز است. کنترل تنظیمات روشن و خاموش کردن سیستم، پیکربندی تنظیمات ویندوز، مدیریت حساب ها و کاربران، مدیریت فایل ها و حتی برنامه های پرکاربرد، همه این موارد به شکلی خلاقانه در منوی استارت ویندوز در دسترس کاربران قرار می گیرند و تمام این موارد باعث شده که کاربران ویندوز از حرفه ای ترین تا آماتور ترین کاربر، به شدت به منوی استارت وابسته شوند.

تاریخچه منو استارت

start

بیش از بیست سال است که این عنصر جدایی ناپذیر به اکوسیستم ویندوز افزوده شده است و در طول این مدت تغییرات فراوانی را در آن شاهد بوده ایم به نحوی که می توان منوی استارت این روز های ویندوز ۱۰ را یکی از پخته ترین عناصر رابط کاربری ویندوز به حساب آورد.

همان طور که پیش تر ذکر شد اولین تجربه کاربران از منوی استارت در رابط کاربری ویندوز با عرضه ویندوز ۹۵ رقم خورد و کاربران با استفاده از آن اقدام به پیمایش میان برنامه های خود و مدیرت آن ها می کردند که برحسب نام مرتب شده بودند. در ویندوز ۹۵ منوی استارت شامل برنامه ها، اسناد، تنظیمات، جست‌وجو، میانبر به راهنمایی های ویندوز، تنظیمات خاموش و روشن کردن سیستم و Run می شد. این منوی استارت کلاسیک در ویندوز های بعدی مثل ویندوز ۹۸ و ۲۰۰۰ با تغییرات بسیار اندکی تکرار شد.

بسیاری از کاربران مایکروسافت، نوستالژی ویندوز XP را هرگز فراموش نخواهند کرد. این ویندوز با تغییرات فراوان نسبت به ویندوز های گذشته عرضه شد و یکی از بزرگ ترین تغییرات آن تغییرات ایجاد شده در منوی استارت بود. منوی استارت ویندوز XP برای اولین بار شامل دو ستون شد، یک ستون شامل تمام برنامه های نصب شده در سیستم و پیمایش به برنامه های پر کاربرد بود و ستون دیگر شامل لینک های پر کاربرد مثل کنترل پنل، جستجو و Run می شد. تنظیمات مربوط به خاموش و روشن کردن سیستم نیز پایین ستون دوم قرار گرفته بود. یکی دیگر از تغییرات دل‌پذیر منو استارت در ویندوز XP رنگ های زیبای رابط کاربری و تِم سبز و آبی این منو بود.

untitled-7368مایکروسافت منوی استارت ویندوز را با معرفی ویندوز ویستا بهینه تر و زیبا تر ساخت. در حالی که منوی استارت به نسخه قبلی خود بی شباهت نبود اما تغییراتی اساسی با آن همراه شده بود، از جمله تِم شفاف Aero که به این منو برای نخستین بار شفافیت و حالتی شیشه ای می بخشید. تغییر دیگر جای گرفتن نوار جست‌وجو زیر ستون سمت چپ منوی استارت بود.

ویندوز ۷ که پاسخ قاطعانه مایکروسافت به کاستی های ویندوز ویستا نامیده می شود با تغییرات فراوانی در منوی استارت همراه نبود تنها تغییرات اندکی در قسمت تنظیمات خاموش و روشن کردن سیستم و البته تغییراتی در کیفیت و سرعت نوار جست‌وجو موجود در منوی استارت اعمال شد.

تغییرات منوی استارت در ویندوز ۸ را بسیاری از کاربران نااُمید کننده ترین تغییرات در تمام طول حیات بیست ساله منوی استارت می دانند. مایکروسافت در این ویندوز کاربران را به جای منوی استارت با یک صفحه استارت که کل صفحه را پوشش می داد و با کاشی های زنده پوشیده شده بود مواجه ساخت. در واقع دکمه استارت از دسکتاپ ویندوز با هدف تمرکز روی صفحات لمسی حذف شده و یک صفحه استارت بهینه شده برای رابط های کاربری لمسی جایگزین منوی استارت همیشگی شده بود. هدایت به صفحه استارت مشکل شده بود و کارایی این صفحه علی رغم ظاهر ساده آن بسیار پایین و مشکل ساز شده بود و بیشتر مشکلات این صفحه استارت به کاشی های زنده آن باز می گشت، این کاشی ها که به متد جدید طراحی برنامه برای ویندوز مایکروسافت باز می گشت و برنامه هایی تمام صفحه با سازگاری برای صفحات لمسی را شامل می شد Metro نام داشت. این طراحی یافتن برنامه های معمولی ویندوز دسکتاپ را که کاربران به آن ها عادت کرده بودند، مشکل می ساخت. طبق برخی از آمار به‌دست آمده حدود ۱٫۵ میلیون نفر از کاربران ویندوز ۸ بعد از چند ماه از عرضه این ویندوز اقدام به دانلود برنامه شخص ثالث منوی استارت برای ویندوز خود کردند و این نشان از تمایل کاربران به بازگشت منوی استارت به ویندوز بود.

windows8-start-scree-100004900-largeسرانجام مایکروسافت با عرضه ویندوز ۸٫۱ به خواسته کاربران خود تن داد و بار دیگر دکمه استارت را به دسکتاپ ویندوز افزود اما باز هم هنگام کلیک روی آن به صفحه استارت، و نه منوی استارت منتقل می شدید. اما صفحه استارت در ویندوز ۸٫۱ بهینه تر از ویندوز ۸ بود و شامل تغییراتی از جمله افزوده شدن دکمه خاموش و روشن و نوار جستجو بود. علاوه بر آن ها یک علامت فلش کوچ در پایین صفحه استارت ظاهر شده بود که با کلیک روی آن می توانستید به لیست برنامه ها دست پیدا کنید.

منوی استارت ویندوز ۱۰

مایکروسافت در آخرین نمایش خود و با عرضه ویندوز ۱۰ تلاش کرد تا بهینه سازی های صورت گرفته در صفحه استارت ویندوز ۸ را بار دیگر با جنبه های مثبت منوی استارت ویندوز های گذشته ادغام کند و حاصل آن را می توان پخته ترین رابط کاربری برای منوی استارت در طول حیات بیست ساله آن به شمار آورد.

untitled-18888

مایکروسافت منوی استارت ویندوز ۱۰ را شبیه به منوی استارت ویندوز ۷ طراحی کرد با این تفاوت که این بار کاشی های زنده را به این منو آورد. کاشی های زنده رنگی برای چسباندن برنامه های پرکاربرد و یونیورسال به منوی استارت استفاده می شوند، از طرفی هم لیستی از برنامه های نصب شده و برنامه هایی که اخیراً مورد استفاده قرار گرفته اند در سمت چپ کاشی ها برای سهولت استفاده کاربرن به نمایش در آمده است. تنظیمات سیستم، منوی خاموش و روشن کردن، تنظیمات حساب ها و کاربران نیز مانند سابق در منوی استارت قابل دست یابی هستند. یک تفاوت دیگر در منوی استارت ویندوز ۱۰ انتقال نوار جست‌وجو از منو به تسک‌بار ویندوز می باشد البته هنوز هم شما با باز کردن منوی استارت توانایی تایپ کردن در نوار جست‌وجو را خواهید داشت.

چیزی از قلم افتاده

مطلب را اصلاح کنید!
لطفا صبر کنید