ویــکی فــون

توضیح واژه های مرتبط با محصولات مایکروسافت

درخواست واژه
لطفا صبر کنید
تعداد کل واژه ها: 62

وان درایو

OneDrive


توضیح خلاصه

وان درایو (OneDrive) نام سرویسی اینترنتی و رایگان از مایکروسافت است که به کاربران اجازه می دهد فایل های خود را بر روی یک فضای ابری بارگذاری (آپلود) کنند تا همیشه و همه جا به آن دسترسی داشته باشند. این سرویس بر روی پلتفرم های مخلتفی در دسترس است یعنی تا زمانی که به اینترنت دسترسی داشته باشید می توانید فایل های خود را از آن بارگیری (دانلود) کنید.


توضیحات کامل

مایکروسافت، وان درایو را در سال ۲۰۰۷ با نام اسکای درایو (SkyDrive) و تحت مجموعه ی آنلاین Windows live که شامل چند سرویس دیگر مانند تقویم، موتور جستجو، ایمیل و… می شد، معرفی کرد. این سرویس در ابتدای راه اندازی تنها به صورت محدود در اختیار برخی از کاربران ساکن ایالات متحده آمریکا قرار گرفت و به مرور زمان در دسترس همه ی افرادی که از حساب های کاربری مایکروسافت استفاده می کنند قرار گرفت.

OneDrive-logo

با استفاده از وان درایو می توان به راحتی فایل های خود را به اشتراک بگذارید حتی لازم نیست فرد دریافت کننده، حساب کاربری در وان درایو داشته باشد، همین که به اینترنت متصل باشد از طریق باز کردن لینک فایلی که با او به اشتراک می گذارید در مرورگر، می تواند فایل را دانلود یا ویرایش کند. کنترلی که بر فایل های آپلود شده در وان درایو دارید در حد فایل های ذخیره شده بر روی هارد درایو شخصی شما نیست ولی می توانید فولدر جدیدی ایجاد کنید، فایل های خود را تغییر نام دهید یا جا به جا و حذف کنید. در کنار این قابلیت ها یک موتور جستجو نیز وجود دارد که مانند آن چه در محیط ویندوز دیده ایم در پیدا کردن فایل ها و فولدر ها به شما کمک می کند. مانند دیگر سرویس های ابری نیز، یک فولدر را به صورت یکجا از وان درایو می توان دانلود کرد.

مایکروسافت پشتیبانی از مجموعه آفیس آنلاین را به وان درایو افزوده است. این بدین معنی است که کاربران می توانند از طریق مرورگر به آپلود، ایجاد، ویرایش و به اشتراک گذاری اسناد ورد، اکسل، پاور پوینت و وان نوت بپردازند. تصاویر، فایل های PDF و دیگر فایل های متنی را نیز می توانید در وان درایو مشاهده کنید.

OneDrive-First-Run-Experience

از طریق مرورگر با مراجعه به آدرس www.onedrive.com می توانید به این فضای ابری دسترسی داشته باشید. علاوه بر مرورگر از طریق کلاینت های رسمی و غیر رسمی نیز می توان به وان درایو در سیستم عامل های دسکتاپ ویندوز و او اس اکس دسترسی داشت. در سیستم عامل های موبایل ویندوز فون، آی او اس، اندروید و بلک بری با دانلود کلاینت رسمی از استور های مربوط به هر پلتفرم از امکانات وان درایو استفاده کنید. این فضای ابری به دلیل امکاناتی که در اختیار کاربران ویندوز فون قرار می دهد همواره انتخاب اول آن ها بوده است؛ امکاناتی مانند بک آپ گرفتن از کلیه تنظیمات، تصویر پس زمینه و حتی چینش کاشی در صفحه ی استارت. این فایل پشتیبانی از منوی Device Bakups قابل دسترسی است.

onedrive_devices

در حال حاضر طرح پایه وان درایو ۵ گیگابایت را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می دهد و کاربران سرویس آفیس ۳۶۵ نیز می توانند تا سقف ۱ ترابایت فایل را بر روی این فضای ابری ذخیره کنند گرچه فایل آپلود شده نباید بزرگ تر از ۱۰ گیگابایت باشد. پیش تر، مشترکان رایگان ۱۵ گیگابایت و مشترکان آفیس ۳۶۵ فضای نامحدود در اختیار داشتند. مشترکان رایگان با فعال کردن پشتیبانی از تصاویر و ویدیو موبایل خود می توانستند این فضا را تا ۳۰ گیگابایت افزایش دهند اما در ماه نوامبر ۲۰۱۵، مایکروسافت اعلام کرد که به دلیل سوءاستفاده برخی از کاربران از این پیشنهاد، فضای نامحدود حذف خواهد شد و فضای ۱۵ گیگابایتی طرح رایگان کاهش خواهد یافت. این تصمیم تیم وان درایو در اوایل سال ۲۰۱۶ عملیاتی خواهد شد و کاربرانی که بیشتر از ۵ گیگابایت اطلاعات در حساب کاربری خود دارند حداقل برای یک سال فرصت جا به جایی این فایل ها را خواهند داشت و مایکروسافت اشتراک یکساله آفیس ۳۶۵ را به آن ها هدیه می دهد. به جز آفیس ۳۶۵ که با پرداخت ۱۰ دلار به صورت ماهیانه فضای وان درایو شما به ۱ ترابایت افزایش پیدا خواهد کرد، طرح های دیگری مانند ۱۰۰ گیگابایت (ماهیانه ۲ دلار) و ۲۰۰ گیگابایت فضای ذخیره سازی (ماهیانه ۴ دلار) نیز وجود دارند.

چیزی از قلم افتاده

مطلب را اصلاح کنید!
لطفا صبر کنید