ویــکی فــون

توضیح واژه های مرتبط با محصولات مایکروسافت

درخواست واژه
لطفا صبر کنید
تعداد کل واژه ها: 62

ان اف سی

NFC


توضیح خلاصه

ان اف سی یا فناوری ارتباطی حوزه نزدیک، به دو دستگاه که از چیپ ان اف سی برخوردار باشند این اجازه را می دهد که با یک دیگر ارتباط برقرار کنند و به تبادل اطلاعات بپردازند. این فناوری به دلیل امنیت بالای خود، می تواند جایگزین ارتباط از طریق بلوتوث و یا مادون قرمز باشد. از کاربرد های مهم این فناوری، می توان به استفاده از تلفن همراه به جای کارت های اعتباری اشاره کرد.


توضیحات کامل

ان اف سی یک گونه وسیله ارتباطی با برد کوتاه برای وسایل الکترونیکی است که از طریق امواج رادیویی با فرکانس ۱۳.۵۶ مگاهرتز فعالیت می کند و بردی تا حدود ۵ سانتی متر دارد. این فناوری نسبتا جدید می تواند جایگزین بلوتوث شود و برای ارتباط بین دستگاه ها نیازی به جست و جو ندارد و تنها با نزدیک کردن دو دستگاه و دریافت تأییدیه، می تواند بین آن ها ارتباط برقرار کند و اطلاعات را به اشتراک بگذارد.

چیپ اصلی ان اف سی، در سی پی یو گوشی های هوشمند قرار گرفته است و از طریق برچسبی در پشت در گوشی، اقدام به انتقال اطلاعات می کند. پس برای این که یک گوشی دارای فناوری ان اف سی باشد، باید پردازنده آن دارای فناوری ان اف سی باشد. هم اکنون، تمامی پردازنده های جدید دارای فناوری ان اف سی هستند و از این رو، گوشی های جدید این فناوری را دارند.

ان اف سی ها در حقیقت یک نوع القاگر مغناطیسی هستند و به گونه ای ساخته شده اند که در صورت مجاورت یک القا گر با یک القا گر دیگر، میدان مغناطیسی اولی باعث ایجاد یک جریان القایی در القاگر دومی می شود و از این رو این دو القا گر به انتقال انرژی می پردازند. هرچه این القا گر های مغناطیسی بزرگ تر ساخته شوند، کیفیت ارتباط بین آن ها بیشتر می شود.

برای استفاده از ان اف سی در گوشی های لومیا ها، ابتدا باید به قسمت تنظیمات آن ها رفت و ان اف سی را فعال کرد. سپس، عکس یا فایل مورد نظر را در گوشی خود باز کنید و پشت گوشی خود را به دستگاه هایی که ان اف سی دارند نزدیک کنید تا انتقال فایل انجام شود. همچنین برای استفاده از گوشی های لومیا به جای کارت بلیط مترو و اتوبوس، باید نرم افزار های جانبی مانند NFC Retag را دانلود و نصب کنید و سپس بر روی گزینه تگ جدید کلیک کنید و کارت خود را که در آن از فناوری ان اف سی استفاده شده است پشت گوشی خود قرار دهید. گوشی شما تگ را شناسایی می کند و تمامی اطلاعات کارت شما به گوشی منتقل می شود و کارت از بین می رود. پس از آن، هر کجا که نیاز داشتید می توانید از گوشی خود به جای کارت بلیط استفاده کنید

همچنین شما می توانید با استفاده از این نرم افزار ها و تهیه یک تگ ان اف سی از بازار، آن را به گوشی موبایل خود بشناسانید. بدین طریق، می توانید گوشی خود را به گونه ای تنظیم کنید که در هنگام مجاورت با این تگ، عملکرد خاصی را نشان دهد و به طور مثال، خاموش شود و یا نرم افزار و یا فایل خاصی را به طور خودکار باز کند.

از کاربرد های ان اف سی می توان به پرداخت های الکترونیک و استفاده از تگ های ان اف سی به جای کارت اعتباری، استفاده از آن ها به جای کارت بلیط اتوبوس و مترو، چسباندن پشت دو گوشی موبایل و انتقال اطلاعات و راه اندازی شبکه وای فای اشاره کرد. همچنین شرکت هایی مانند سامسونگ و سونی، در حال کار بر روی تگ هایی هستند که با استفاده از آن ها می توان عمل خاصی را انجام داد. به طور مثال، هم اکنون خانه هایی وجود دارند که وسایل الکترونیکی آن ها دارای ان اف سی هستند و صاحبان آن ها حتی به کمک ان اف سی، اقدام به روشن و خاموش کردن چراغ های آن ها می کنند.

چیزی از قلم افتاده

مطلب را اصلاح کنید!
لطفا صبر کنید