ویــکی فــون

توضیح واژه های مرتبط با محصولات مایکروسافت

درخواست واژه
لطفا صبر کنید
تعداد کل واژه ها: 62

مایکروسافت اَژور

Microsoft Azure


توضیح خلاصه

اَژور یک پلتفرم رایانش ابری بوده که توسط مایکروسافت توسعه داده شده است. این شرکت در سال 2010 پلتفرم رایانش ابری اَژور را عرضه کرد که در آن زمان با نام ویندوز اَژور شناخته می شد. هدف اصلی توسعه این پلتفرم، توسعه و مدیریت نرم افزار ها از طریق یک شبکه جهانی که توسط مایکروسافت مدیریت می شود، است و میزبانی آن نیز بر عهده مراکز داده این شرکت و یا شرکت های همکار مایکروسافت است. این پلتفرم از بیشتر زبان های برنامه نویسی نیز پشتیبانی می کند.


توضیحات کامل

اَژور به عنوان یک پلتفرم رایانش ابری، هر دو سرویس PaaS (بستر ابری به عنوان سرویس) و IaaS (زیر ساخت ابری به عنوان سرویس) را ارائه می دهد و به همین جهت بسیاری از زبان های برنامه نویسی رایج، سفت افزار ها و ابزار ها را پشتیبانی می کند و تمامی این ها شامل مواردی که مایکروسافت به صورت اختصاصی توسعه داده و آن هایی که توسط شرکت های همکار توسعه داده شده اند، می شود. اَژور برای اولین بار در اکتبر سال ۲۰۰۸ توسط مایکروسافت رونمایی شد و سرانجام در فوریه سال ۲۰۱۰ به صورت رسمی و با نام ویندوز اَژور عرضه شد، سپس مایکروسافت در سال ۲۰۱۴ نام پلتفرم رایانش ابری خود را به مایکروسافت اَژور تغییر داد.

default_signin_illustration

سرویس های نرم افزاری

سرویس های نرم افزاری اَژور به عنوان بخشی از (PaaS) “بستر ابری به عنوان سرویس” به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا به راحتی بتوانند وب سایت های خودشان را ایجاد و مدیریت کنند.

وب سایت ها

اَژور به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا وب سایت هایی را با استفاده از ASP.NET ،PHP ،Node.js و یا پایتون بسازند و با استفاده از نرم افزار مدیریت منبع کد Git، نرم افزار Mercurial، پروتکل FTP و یا Team Foundation Server که یک نرم افزار کنترل پروژه میان اعضاء یک تیم برنامه نویسی است، آن را گسترش دهند و عرضه کنند. مایکروسافت در ماه ژوئن سال ۲۰۱۲ میلادی در جریان برگزاری رویداد اختصاصی اَژور، این ویژگی را در نسخه پیش نمایش فنی معرفی کرد. از آن روز به بعد، همان طوری که در بالا نیز گفته شد مشتریان می توانند وب سایت هایی را با استفاده از ASP.NET ،PHP ،Node.js و یا پایتون بسازند و با استفاده از چندین نرم افزار متن باز که در گالری قابل انتخاب هستند، آن ها را گسترش دهند. تمامی این موارد تنها بخشی از امکاناتی هستند که PaaS برای مایکروسافت اَژور به ارمغان آورده است.

سرویس های ابری

سرویس های ابری یک محیط PaaS محسوب می شوند و برای ساخت اپلیکیشن ها و سرویس های scalable (مقیاس پذیر) کاربرد دارند و همچنین از معماری های چند لایه و گسترش خودکار پشتیبانی می کنند. پیش تر نام این سرویس “Hosted Services” بود. سرویس های ابری نیز همچون سرویس های نرم افزاری و خدمات وب سایت، بخشی از مواردی که “PaaS” برای پلتفرم ابری اَژور به ارمغان آورده است را تشکیل می دهند. در واقع سرویس های ابری کانتینر هایی برای میزبانی اپلیکیشن ها هستند، این اپلیکیشن ها می توانند اپلیکیشن های تحت وب عمومی Internet-facing باشند که در اَژور به نام “Web Roles” شناخته می شوند (Web Roles محيطی را فراهم می کند که با استفاده از آن سايت يا برنامه شما تحت IIS اجرا شود) یا این که این اپلیکیشن ها می توانند به صورت خصوصی موتور ها را برای پردازش کار های دیگری به کار گیرند. به عنوان مثال کار هایی نظیر پردازش دستورات و یا آنالیز ها که در اَژور با نام “Worker Roles” شناخته می شوند.

توسعه دهندگان می توانند برای سرویس های ابری با استفاده از چندین زبان برنامه نویسی مختلف کدنویسی کنند و مایکروسافت نیز چندین SDK ویژه برای زبان های پایتون، جاوا، Node.js و NET. فراهم کرده است که کمک بسیاری به توسعه دهندگان می کنند. سایر زبان های برنامه نویسی نیز ممکن است از پروژه های متن بازی که هم اکنون وجود دارند پشتیبانی کنند. مایکروسافت همچنین اقدام به انتشار کد منبع (سورس کد) ها را در گیت هاب قرار کرده است.

ماشین های مجازی

برخلاف موارد فوق، ماشین های مجازی در دسته IaaS (زیر ساخت ابری به عنوان سرویس) قرار می گیرند. ماشین های مجازی توسعه دهندگان را قادر می سازند تا اپلیکیشن ها و زیر ساخت های خود را به راحتی و بدون تغییر هیچ یک از کد های موجود، جابه جا کنند و یا این که آن ها را بر روی ویندوز سرور و یا ماشین های مجازی لینوکسی اجرا کنند. این ویژگی نیز در رویداد اختصاصی اَژور در سال ۲۰۱۲ و در حالت پیش نمایش فنی معرفی شد. مشتریان می توانند ماشین های مجازی خودشان را ایجاد کنند و همچنین کنترل کاملی بر روی اجرای آن ها در مراکز داده مایکروسافت خواهند داشت. نسخه رسمی ماشین های مجازی سازی اَژور در ماه مِه سال ۲۰۱۳ عرضه شد.

پایگاه داده SQL

این نوع پایگاه داده که عموماً با نام “SQL Azure” شناخته می شود، در جهت مقیاس بندی و گسترش اپلیکیشن ها و سرویس ها به درون ابر به کار می رود و این کار را با استفاده از فناوری Microsoft SQL Server انجام می دهد. همچنین این پایگاه داده، با اکتیو دایرکتوری، مرکز سیستم مایکروسافت و Hadoop یکپارچه می شود.

مراکز داده اَژور در کدام مناطق هستند؟

طبق آخرین اطلاعات ارائه شده، مراکز داده در مناطق زیر واقع شده اند که هر یک از آن ها به طور میانگین ۱۸۰۰ الی ۲۵۰۰ سرور را شامل می شوند:

 

آیووا (ایالات متحده آمریکا)

شیکاگو، ایلینوی (ایالات متحده آمریکا)

 سن آنتونیو، تگزاس (ایالات متحده آمریکا)

کالیفرنیا (ایالات متحده آمریکا)

Boydton، ویرجینیا (ایالات متحده آمریکا)

تورنتو و کوبِک (کانادا، افتتاح در سال ۲۰۱۶)

سائو پائولو، برزیل

دوبلین، ایرلند

  آمستردام، هلند

بیجینگ، چین

شانگهای، چین

هنگ کنگ، چین

سنگاپور

پیون، مومبای (بمبئی، هند)

سایتاما، ژاپن

اوساکا، ژاپن

سیدنی، استرالیا

ملبورن، ایالت ویکتوریا، استرالیا

حریم خصوصی

مایکروسافت اعلام کرده است که مطابق با قانون پاتریوت ایالات متحده (لایحه میهن دوستی)، دولت ایالات متحده این اجازه را دارد تا به تمامی داده ها دسترسی داشته باشد حتی اگر شرکتی که میزبانی شده در ایالات متحده نباشد و داده ها نیز در خارج از آمریکا باشند، امکان دسترسی برای دولت این کشور وجود خواهد داشت. همچنین، مایکروسافت اَژور کاملاً مطابق با قانون حفاظت از داده اروپا است. برای مدیریت بهتر حریم خصوصی و امنیت و نگرانی های پیرامون آن ها، مایکروسافت بخشی را به نام “Trust Center” ایجاد کرده است و مایکروسافت اَژور چندین سرویس مطابق با استاندارد های حریم خصوصی نظیر HIPAA. A و ISO 27001:2005 را دارد که جهت مشاهده سایر استاندارد ها می توانید به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

چیزی از قلم افتاده

مطلب را اصلاح کنید!
لطفا صبر کنید