ویــکی فــون

توضیح واژه های مرتبط با محصولات مایکروسافت

درخواست واژه
لطفا صبر کنید
تعداد کل واژه ها: 62

گروو موزیک

Groove Music


توضیح خلاصه

همراه با معرفی ویندوز 8، مایکروسافت از اپلیکیشن جدیدی رونمایی کرد که کاربران می‌توانستند با پرداخت حق اشتراک ماهیانه اقدام به‌دریافت موسیقی‌های مورد علاقه خود کنند. علاوه‌بر این، کاربران می‌توانستند موسیقی‌هایی موجود بر روی دستگاه‌شان را نیز در این اپلیکیشن داشته باشند. باعرضه‌ی ویندوز 10، مایکروسافت تصمیم گرفت تا این اپلیکیشن را بازطراحی کرده و تجربه‌ی متفاوتی را در زمینه‌ی استریم موسیقی برای کاربران فراهم آورد.


توضیحات کامل

groove_music_screenshot

گروو موزیک | Groove Music

گروو موزیک اپلیکیشن مبتنی بر وب برای استریم موسیقی‌ است که مایکروسافت همراه با عرضه‌ی ویندوز ۱۰ از آن پرده‌برداری کرد. این اپلیکیشن که قبل‌ها با نام‌های Xbox Music و Zune Music شناخته می‌شد اکنون برای هماهنگی بیش‌تر با پلتفرم ویندوز ۱۰ تغییر نام داده است و بر روی تمام دستگاه‌هایی که از ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنند قابل استفاده می‌باشد. هم‌اکنون گروو موزیک از ۳۸ میلیون موسیقی میزبانی می‌کند و کاربران با تهیه‌ی اشتراک ماهیانه از طریق فروشگاه ویندوز ۱۰ می‌توانند آزادانه به این محتوا گوش دهند.

همچنین کاربرانی که علاقه‌ای به‌تهیه‌ی اشتراک برای این سرویس ندارند، می‌توانند از این اپلیکیشن برای گوش‌دادن به‌ موسیقی‌های موجود بر روی دستگاه‌شان استفاده کنند.

پس از موفقیت گروو موزیک در کسب مخاطب، مایکروسافت تصمیم به‌عرضه‌ی این سرویس بر روی سیستم‌عامل‌های iOS و اندروید گرفت. همین موضوع باعث گشت تا کاربران بیش‌تری به سوی این سرویس سوق پیدا کنند.

تاریخچه

Zune Music

Zune Music

اگر بخواهیم به سراغ ریشه‌ی اولیه‌ی این سرویس برویم، باید از سرویس Zune Music یاد کنیم. این سرویس در ابتدا توانست ۱۱ میلیون آهنگ را در خود جای دهد اما، در آن زمان سرویس‌های استریم موسیقی در بین مردم به‌خوبی جای نیافتاده بودند و Zune Music به‌چیزی جز شکست دست پیدا نکرد. مایکروسافت رسما در سال ۲۰۱۰ این سرویس را بازنشتسته اعلام کرد اما افرادی که حق‌اشتراک بابت آن پرداخت کرده بودند، می‌توانستند تا پایان مهلت اشتراک‌شان از این سرویس استفاده کنند.

در آن زمان اکس‌باکس به‌رشد خوبی دست پیدا کرده بود و کاربران از آن به‌عنوان دستگاهی مناسب برای سرگرمی یاد می‌کردند. مایکروسافت با آگاهی از این موضوع، تصمیم گرفت تا سرویس استریم خود را دوباره زنده کند اما، این دفعه با یک تفاوت اساسی! حال دیگر نام سرویس استریم موسیقی مایکروسافت، Zune نبود و مایکرسافت از نام Xbox Music برای آن استفاده کرد. همچنین طراحی اپلیکیشن به کلی دچار تغییر گشت تا کاربران از تجربه‌ی بهتری هنگام استفاده از آن بهره ببرند.

xbox-music

اکس‌باکس موزیک | Xbox Music

بنابراین مایکروسافت در کنفرانس سال ۲۰۱۲ رسما از سرویس اکس‌باکس موزیک و اکس‌باکس ویدیو پرده‌برداری کرد.

۳ سال بیش‌تر طول نشکید تا دوباره مایکروسافت این سرویس را بازنشته کند اما این‌بار با دفعات قبل یک تفاوت اساسی وجود داشت! اکس‌باکس موزیک به‌خوبی در میان کاربران جا افتاده و این سرویس تا حدودی به موفقیت دست پیدا کرده بود. حال مایکروسافت با استفاده از همان‌ زیرساخت‌ها تصمیم به یکپارچه‌سازی اکس‌بلاکس موزیک با سیستم‌عامل تازه وارد خود داشت. اکنون ویندوز ۱۰ از زبان طراحی متفاوتی استفاده می‌کرد و مایکروسافت برای ارائه‌ی تجربه‌ی پویا در تمام دستگاه‌های ویندوز ۱۰، اقدام به بازطراحی و تغییر نام اپلیکیشن اکس‌باکس موزیک گرفت. حال Zune Music کهنه‌کار و اکس‌باکس موزیک جوان، جای خود را به گروو موزیک نونهال داده بودند.

جو بلفیوری، از مقامات ارشد مایکروسافت در توسعه ویندوز ۱۰، بیان کرد که این تغییر نام برای جلوگیری از سردرگمی کاربران از ارتباط این سرویس با کنسول اکس‌باکس بوده است.

اکنون سرویس گروو موزیک در تمام دستگاه‌هایی که از سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ بهره می‌برند، از جمله اکس‌باکس وان قابل استفاده است.

چیزی از قلم افتاده

مطلب را اصلاح کنید!
لطفا صبر کنید