ویــکی فــون

توضیح واژه های مرتبط با محصولات مایکروسافت

درخواست واژه
لطفا صبر کنید
تعداد کل واژه ها: 62

فریم ورک

framework


توضیح خلاصه

فریم ورک ها را می توان چارچوب های برنامه نویسی از پیش تعریف شده نامید که با ابجاد زیر ساخت ها و کتابخانه های رایج مورد نیاز برنامه نویسی، با هدف سهولت و افزایش کارایی ساخت برنامه های کامپیوتری، ایجاد شده اند.


توضیحات کامل

فریم ورک

framework3

در برنامه نویسی کامپیوتر، یک فریم ورک عبارتست از یک انتزاع به منظور ارائه عمومی عملکرد های نرم افزار که به صورت انتخابی می تواند جایگزین شیوه های متفاوت و مختلف کد نویسی برای ایجاد نرم افزار ها شود. یک فریم ورک در واقع لایه ای از ساختار توسعه برنامه است که مشخص می کند کدام نوع برنامه باید و می تواند توسعه یابد و نحوه برقرار کردن ارتباط آنها چگونه باشد. یک فریم ورک ممکن است برای تعریف یک سری توابع در سیستم و نحوه تعامل آنها با هم، نحوه ی ارتباط لایه های سیستم عامل و لایه های یک نرم افزار، چگونگی ارتباط و استاندارد سازی با شبکه ها و مواردی از این دست باشد.

فریم ورک ممکن است شامل پشتیبانی از برنامه ها، کامپایلر ها، کتابخانه های برنامه نویسی، مجموعه ابزار و واسط های برنامه نویسی اپلیکیشن (APIs)، به منظور توانمند سازی توسعه دهنده در توسعه پروژه و یا سیستم  نیز گردد. و به ارائه محیط قابل استفاده مجدد، که عملکرد های خاص را به عنوان بخشی از یک پلت فرم نرم افزار، برای سهولت توسعه نرم افزار، محصولات و راه حل می پردازد. یک فریم ورک جامع تر از یک قرار داد و کاربردی تر از یک ساختار برنامه نویسی است.

هدف فریم ورکframework5

هدف اصلی ارائه فریم ورک بهبود میزارن کارایی فرایند ساخت یک نرم افزار است. یک فریم ورک خوب بهره وری یک توسعه دهنده و کیفیت، انعطاف پذیری و قابلیت اطمینان یک نرم افزار را افزایش می دهد. بهره وری توسعه دهندگان با تمرکز روی نیاز مندی های خاص نرم افزار در حال توسعه به جای زیر ساخت ها و شالوده برنامه نویسی افزایش می یابد. در حقیقت فریم ورک برنامه نویس را از دست و پنجه نرم کردن با جزئیات برنامه نویسی و بخصوص برنامه نویسی سطح پایین رها ساخته و با این کار باعث سهولت فرآیند توسعه و کاهش هزینه و زمان برای توسعه نرم افزار ها می شود.

یک فریم ورک

یک مثال خوب و رایج برای کاربران، فریم ورک NET. که توسط مایکروسافت ارائه شده می باشد. این فریم ورک به توسعه دهندگان کمک می کند تا برنامه های موبایل، دسکتاپ و وب را که روی سیستم عامل ویندوز، دستگاه ها و سرور ها اجرا می شوند را به سادگی توسط ویژوال استدیو توسعه دهند.

جمع بندی

برای استفاده از فریم ورک ها عموماً نقات قوت و ضعف زیر توسط کارشناسان مطرح می شود.

نقاط قوت

  • استفاده مجدد از کد های پیش ساخته و تست شده.
  • افزایش قابلیت اطمینان نرم افزار های جدید.
  • کاهش میزان تلاش و زمان مورد نیاز توسعه و تست نرم افزار و حتی زمان عرضه به بازار نرم افزار.
  • کمک به ایجاد متد های بهتر، الگو ها و ابزار جدید برنامه نویسی.
  •  ارائه جدیدترین عملکرد ها توسط یک فریم ورک بروز.
  •  افزایش کارایی و کیفیت بدون نیاز به افزایش برنامه نویسی.

معایب

  • ایجاد یک فریم ورک مشکل است و فرآیندی زمان بر و با هزینه بالا می باشد.
  • یادگیری یک فریم ورک جدید و پیچ و خم های آن می تواند مشکل باشد.
  • با گذشت زمان یک فریم ورک می تواند بسیار پیچیده شود.

چیزی از قلم افتاده

مطلب را اصلاح کنید!
لطفا صبر کنید