ویــکی فــون

توضیح واژه های مرتبط با محصولات مایکروسافت

درخواست واژه
لطفا صبر کنید
تعداد کل واژه ها: 62

کُرتانا

Cortana


توضیح خلاصه

کرتانا، نام دستیار صوتی هوشمند مایکروسافت است که در کنفرانس توسعه دهندگان (بیلد) 2014 معرفی شد. این دستیار صوتی عملکردی مشابه Google Now شرکت گوگل و یا سیری شرکت اپل دارد. کرتانا ابتدا برای ویندوز فون 8.1 در نسخه آزمایشی عرضه شد اما مایکروسافت تصمیم گرفت تا کرتانا را با تمامی محصولات و سرویس هایش یکپارچه کند و از این رو، کرتانا را برای ویندوز 10 نیز عرضه کرد. کرتانا در زمینه های مختلفی می تواند به کاربر کمک کند.


توضیحات کامل

کرتانا یکی از شخصیت های سری بازی های هیلو بوده است و مایکروسافت تصمیم گرفته تا نام دستیار صوتی خود را از روی این شخصیت الهام گیرد. کرتانا هم اکنون در محصولات و سیستم عامل های ویندوز فون ۸.۱، ویندوز ۱۰ موبایل، ویندوز ۱۰ دسکتاپ، اکس باکس، مایکروسافت بند، کاستوم رام ساینوژن حضور دارد و نسخه رسمی آن برای اندروید و iOS نیز عرضه شده است. موتور جستجویی که کرتانا از آن بهره می برد و می تواند به وسیله آن بسیاری از فرمان های صوتی را اجرا کند، بینگ (Bing) نام دارد که توسط مایکروسافت توسعه داده شده است. یکی از دلایلی که مایکروسافت کرتانا را برای دیگر پلتفرم ها نیز عرضه کرده، افزایش سهم بینگ بوده است.

huge-battery-drain-in-windows-10-mobile-build-10549-blame-cortana-494596-2

کرتانا به زبان های ++C و #C نوشته شده است و قابلیت یادگیری را داراست. به عنوان مثال شما هر فرمانی که به کرتانا می دهید، این دستیار صوتی آن ها را حفظ می کند و با استفاده از همین فرمان ها از شما یاد می گیرد و با سلایق شما آشنا می شود. کرتانا همیشه در حال توسعه بوده و هر روز هوشمند تر می شود. وظیفه صداگذاری نسخه آمریکایی این دستیار صوتی را صداپیشه مشهور آمریکایی، جِن تیلور (Jen Taylor) بر عهده دارد. کرتانا تا به امروز برای مناطق محدودی عرضه شده است. زبان هایی که هم اکنون کرتانا می تواند صحبت کند عبارتند از: انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی، اسپانیایی، چینی (ماندارین) و ژاپنی. یکی از زبان هایی که کاربران بسیاری از مایکروسافت درخواست افزودن آن به کرتانا را کرده اند، فارسی است که در بخش صدای کاربر مایکروسافت آرای بسیاری را به خود اختصاص داده است.

فرآیند توسعه کرتانا

توسعه کرتانا از سال ۲۰۰۹ میلادی آغاز شده است و در آن زمان، دو تن از مقامات مایکروسافت با نام های Zig Serafin و Larry Heck در یکی از کنفرانس های مایکروسافت این چشم انداز را ارائه کردند. این دو، برنامه های دراز مدت و ماموریت های مایکروسافت که برای این دستیار صوتی تدارک دیده را ارائه کردند، همچنین آن ها یک تیم متشکل از افراد با تجربه و متخصص را تشکیل دادند تا به کمک آن ها اولین نمونه های آزمایشی کرتانا را طراحی کنند. کرتانا در ابتدا تنها یک اسم رمز بود اما با توجه به رای گیری که در بخش صدای کاربر مایکروسافت انجام شد، این نام آن قدر محبوب گشت که بالاخره مایکروسافت تصمیم گرفت نام دستیار صوتی خود را به طور رسمی کرتانا بگذارد.

گسترش کرتانا به دیگر پلتفرم ها

در ماه ژانویه ۲۰۱۵، مایکروسافت اعلام کرد که کرتانا به ویندوز ۱۰ دسکتاپ و دستگاه های موبایل خواهد آمد و این ها بخشی از سیاست های شرکت جهت یکپارچه سازی پلتفرم موبایل و دسکتاپ ویندوز است. سر انجام مایکروسافت بیلد ۹۹۲۶ ویندوز ۱۰ دسکتاپ را عرضه کرد، در این بیلد برای اولین بار کرتانا از طریق نوار وظیفه قابل دسترسی بود. کرتانا در گوشی های ویندوزی نیز با فشردن دکمه جستجو اجرا می شد و ظاهری کاملاً مشابه نسخه دسکتاپ داشت. البته این شباهت ظاهری در ویندوز ۱۰ دسکتاپ و ویندوز ۱۰ موبایل وجود دارد و رابط کاربری نسخه ویندوز فون ۸.۱ کرتانا با نسخه دسکتاپ متفاوت است.

نمایی از کرتانا در ویندوز 10 دسکتاپ

نمایی از کرتانا در ویندوز ۱۰ دسکتاپ

در تاریخ ۲۶ مِه ۲۰۱۵ مایکروسافت اعلام کرد که کرتانا را بیش از پیش گسترش خواهد داد و از این رو آن را برای دیگر پلتفرم های موبایل نیز عرضه خواهد کرد و آن را تنها به ویندوز محدود نمی کند. مایکروسافت برنامه ریزی کرده بود تا نسخه اندرویدی کرتانا را در جولای ۲۰۱۵ عرضه کند اما فایل APK این دستیار صوتی کمی زود تر از تاریخ گفته شده بر روی اینترنت منتشر شد. مایکروسافت همچنین اعلام کرد که در سال ۲۰۱۵ میلادی نسخه iOS کرتانا را نیز برای محصولات شرکت اپل عرضه می کند و این کار را نیز انجام داد. به دنبال این سیاست ها، مایکروسافت در کنفرانس E3 اعلام کرد که کرتانا را به کنسول اکس باکس وان خواهد آورد و این کار را همزمان با عرضه ویندوز ۱۰ برای این کنسول انجام داد.

ویژگی های کرتانا

از جمله ویژگی های برجسته کرتانا می توان به یادآوری ها، تشخیص طبیعی صدا بدون نیاز به گفتن یک دستور به دفعات زیاد، پاسخ گویی به سوالات به وسیله موتور جستجوی بینگ اشاره کرد. هم اکنون کرتانا اطلاعاتی که در خصوص آب و هوا و یا وضعیت ترافیک ارائه می دهد را همه و همه از موتور جستجوی بینگ دریافت می کند. کرتانا همچنین می تواند موسیقی ها را تشخیص دهد، به عنوان مثال شما کافیست یک آهنگ را پخش کنید و سپس با استفاده از دستور “What song is this” از کرتانا بخواهید تا آهنگ مورد نظر را شناسایی کند! کرتانا پس از چند ثانیه تمامی اطلاعات مربوط به آن آهنگ خاص را در اختیارتان می گذارد. اما اگر بخواهید که شانس خود را امتحان کنید و تاس و سکه بیاندازید نیز می توانید از کرتانا کمک بگیرید! برای این کار کافیست از دستورات “roll a dice” (جهت انداختن یک تاس) و یا “roll the dice” (جهت انداختن دو تاس) استفاده کنید. اگر بخواهید سکه بیاندازید، می توانید از دستور “flip a coin” استفاده کنید. ویژگی تماشای کنسرت ها نیز یکی از قابلیت های جالب کرتانا است که این دستیار صوتی می تواند به وسیله آن گروه ها و موسیقیدان هایی که شما به آن ها علاقه دارید را شناسایی کند و آهنگ های برتر آن ها را به شما پیشنهاد دهد، کرتانا تمامی این کار ها را به وسیله موتور جستجوی بینگ انجام می دهد. همچنین کرتانا می تواند با دستگاه ویندوز فونی شما و دست بند مایکروسافت بند همگام شود و بر روی دست بند شما اطلاعیه های مفیدی را نمایش دهد.

با عرضه آپدیت لومیا دنیم برای ویندوز فون ۸.۱، قابلیت به اجرا در آوردن کرتانا با استفاده از دستور صوتی اضافه گشت. برای انجام این کار، کاربر کافیست بگوید “Hey Cortana” و بعد کرتانا به حالت آماده به کار در می آید و نیازی نیست که حتماً گوشی لمس شود. یکی از سرویس هایی که کرتانا جهت ارائه دادن خدماتی نظیر اطلاعات رستوران ها و مکان های محلی با آن یکپارچه شده، Foursquare نام دارد.

قابلیت دفترچه یادداشت

دفترچه یادداشت یکی از بخش های کرتانا است و در آن جا اطلاعات شخصی نظیر علایق شخصی، مکان های مورد علاقه، اطلاعات فردی کاربر، لیست یادآوری ها، مخاطبین و… قرار دارند و کرتانا کاملاً به آن ها دسترسی دارد تا با سلایق کاربر بیشتر آشنا شود و برخی داده ها را نیز در آن جا قرار می دهد. کاربر به تمامی اطلاعات این بخش دسترسی کامل داشته و می تواند آن ها را ویرایش و یا حذف کند. همچنین کاربر می تواند برای هر یک از آن ها یک سطح دسترسی خاص را تعریف کند تا کنترل بهتری بر روی آن ها داشته باشد.

طراحی

کرتانا طراحی بسیار ساده ای دارد و نماد آن دو دایره هستند که درون یک دیگر قرار گرفته و در مواقع مختلف به شکل های گوناگونی در می آیند. به عنوان مثال به هنگام گوش دادن به دستورات صوتی تغییر ظاهر می دهند.

cortana_shapes_

کرتانا در دیگر سرویس ها

یکی از سرویس هایی که کرتانا با آن به طور عمیق یکپارچه شده، مرورگر مایکروسافت اِج است. این مرورگر که جایگزین اینترنت اکسپلورر شده است، به همراه ویندوز ۱۰ عرضه شد. کرتانا در تمام مدتی که وب گردی می کنید همراه شماست و به هر طریقی که بتواند اطلاعات مفیدی را در اختیار شما می گذارد. به عنوان مثال وقتی که شما از یک وب سایت تجاری دیدن می کنید، در صورت درخواست شما کرتانا سعی می کند تا اطلاعات مفیدی را درباره آن نوع تجارت در اختیار شما بگذارد تا شما درباره تجارت مورد نظر بیشتر بدانید.

کرتانا در تمام مدت همراه شما خواهد بود. به عنوان مثال اگر شما هنگام خواندن یک مقاله در یک وب سایت به یک کلمه نا آشنا برخورد کردید کافیست آن را از کرتانا بپرسید! او در کوتاه ترین زمان ممکن معنی لغت مورد نظر را یافته و کاربرد آن در جاهای مختلف را برای شما بیان می کند بدون این که شما را به وب سایت خاصی انتقال دهد.

شما اگر می خواهید درباره یک لغت خاص در یک جمله اطلاعات به دست بیاورید کافیست بگویید “Ask Cortana” و یا این که لغت مورد نظر را highlight کرده و بعد کلیک راست کنید و بر روی گزینه Ask Cortana کلیک کنید سپس هر اطلاعاتی را که بخواهید در مورد لغت مورد نظر به دست می آورید.

همچنین کرتانا هم اکنون به لطف API های جدید می تواند با هر برنامه ای یکپارچه شود و توسعه دهنده اگر بخواهد می تواند این کار را انجام دهد.

در کنفرانس بیلد سال ۲۰۱۴، مایکروسافت طرحی مفهومی از نسخه ای ویژه از ویندوز برای خودروها را ارائه داد. در این طرح مفهومی، کاربر می توانست رابط کاربری مشابه ویندوز و ویندوز فون را در نمایشگر خودروی خود تجربه کند و مایکروسافت با این کار می خواست نشان دهد که نسخه ی ویژه ویندوز برای خودرو ها چگونه خواهد بود.

طرح مفهومی ویندوز برای خودرو ها هم اکنون نیز در دست کار است و این شرکت سعی می کند که کرتانا را نیز به آن اضافه کند. در جریان برگزاری کنفرانس TechDays مایکروسافت در تایوان، Samuel Shen، مدیر عملیاتی بخش تحقیقاتی مایکروسافت در آسیا و اقیانوسیه اعلام کرد که مایکروسافت در حال حاضر بر روی ساخت یک طرح مفهومی دیگر کار می کند که علاوه بر ویژگی های قبلی، کرتانا را نیز به خودروها می آورد. رانندگان با استفاده از کرتانا و دستورات صوتی می توانند رستوران رزرو کنند و یا این که مکان های مورد علاقه خود را با استفاده از یک نقشه مجازی مشاهده کنند. Samuel Shen همچنین اعلام کرد که در حال حاضر به دلیل هزینه های بالا نتوانسته ایم محصولات مشابه این را به مرحله تولید برسانیم اما در تلاش هستیم تا با کمک شرکای تایوانی خود این ایده آینده نگرانه را عملی سازیم.

چیزی از قلم افتاده

مطلب را اصلاح کنید!
لطفا صبر کنید