ویــکی فــون

توضیح واژه های مرتبط با محصولات مایکروسافت

درخواست واژه
لطفا صبر کنید
تعداد کل واژه ها: 62

کانتینیوم

Continuum


توضیح خلاصه

کانتینیوم قابلیتی است که با استفاده از آن می توان گوشی ویندوزی خود را به یک رایانه ی رومیزی کامل تبدیل کنید. با استفاده از قابلیت کانتینیوم می توانید گوشی خود را به یک مانیتور یا تلویزیون متصل کنید و سپس برنامه های یونیورسال موجود بر روی گوشی را به صورت کامل و تمام صفحه بر روی مانیتور اجرا کنید و حتی با ماوس و کیبورد با آن ها کار کنید. این قابلیت نیازمند سخت افزار خاصی است و بر روی برخی گوشی های خاص کار می کند. برای اینکه متوجه شوید کانتینیوم چطور کار می کند، چه گوشی هایی از این قابلیت پشتیبانی می کنند و په سخت افزاری برای اجرای آن مورد نیاز است، توضیحات کامل را مطالعه بفرمایید.


توضیحات کامل

در جریان کنفرانس بیلد ۲۰۱۵، مایکروسافت از ویژگی جدید ویندوز ۱۰ به نام Continuum رونمایی کرد. این قابلیت به گوشی های هوشمندی که به ویندوز ۱۰ مجهز هستند این امکان را می دهد که تبدیل به رایانه های رومیزی شوند. یا به بیان دیگر، وقتی شما گوشی خود را به دستگاه هایی با صفحه نمایش بزرگ تر متصل می کنید، گوشی شما دیگر یک گوشی نیست! بلکه یک رایانه رومیزی کامل است. در حال حاضر گوشی های پرجمدار مایکروسافت، یعنی لومیا ۹۵۰ و لومیا ۹۵۰ اکس ال از این قابلیت پشتیبانی می کنند و می توان با استفاده از داک کانتینیوم، گوشی خود را به یک مانیتور یا تلویزیون متصل کرد.

داک کانتینیوم (Display Dock)

مایکروسافت در کنفرانس ۱۴ مهر ۱۳۹۴ خود از یک قطعه ی سخت افزاری با نام Display Dock رونمایی کرد. این قطعه ی سخت افزاری در واقع یک واسط میان گوشی و صفحه نمایش یا تلویزیون شما است. شما کابل USB-C گوشی خود را به این داک وصل می کنید و در طرف دیگر داک، کایل HDMI یا کایل متصل به تلویزیون خود را به این قطعه ی سخت افزاری وصل می کنید تا اتصال شما برقرار شود و شما بتوانید برنامه های یونیورسال موجود بر روی گوشی را بر روی مانیتور به صورت کامل و تمام صفحه اجرا کنید. داک کانتینیوم شامل پورت های اضافی USB نیز می شود که می توان از آن برای اتصال پند درایو دیگر به گوشی هوشمند استفاده کرد. در شکل زیر می توانید نحوه ی اتصال داک به گوشی و مانیتور را مشاهده کنید:

جایگاه داک کانتینیوم در بین گوشی و مانیتور

جایگاه داک کانتینیوم در بین گوشی و مانیتور

سخت افزار مورد نیاز

مایکروسافت هنگام رونمایی از قابلیت کانتینیوم برای گوشی، اعلام کرد که این قابلیت نیازمند سخت افزار خاصی است که بتواند دو صفحه نمایش را هدایت کند. به طور دقیق تر می توان گفت برای اجرای این قابلیت، به پردازنده های جدید ساخت شرکت کوالکام همچون پردازنده ی اسنپدراگون ۸۰۸ یا ۸۱۰ نیاز است. در حال حاضر این پردازنده ها بر روی گوشی هایی همچون لومیا ۹۵۰، لومیا ۹۵۰ اکس ال و گوشی Acer Jade Primo وجود دارد و این گوشی ها نیز می توانند با استفاده از قابلیت کانتینیوم و داک مخصوص به خود، به یک رایانه ی رومیزی تبدیل شوند.

با توجه به سخت افزار مورد نیاز اعلام شده توسط مایکروسافت، این قابلیت برای دیگر گوشی های ویندوزی در دسترس نیست و برای استفاده از این قابلیت، باید یکی از گوشی های ذکر شده را خریداری کنید.

لومیا 950 متصل شده به داک کانتینیوم

لومیا ۹۵۰ متصل شده به داک کانتینیوم

تجربه ی دسکتاپ

قابلیت کانتینیوم یکی از ویژگی های جدیدی است که سیستم عامل ویندوز ۱۰ با خود به همراه آورده است. سیستم عامل ویندوز ۱۰ به خاطر یکپارپگی بین دستگاه های مختلف معروف شده است و سیستم عامل ویندوز ۱۰ موبایل نیز قرار است از این یکپارچگی بهره ببرد. زمانی که گوشی را با استفاده از داک کانتینیوم به یک صفحه نمایش یا تلویزیون متصل می کنیم، تصویری که نمایش داده می شود دقیقا تصویر محیط دسکتاپ ویندوز ۱۰ است. کاربران می توانند برنامه های یونیورسال را از طریق استارت که در واقع همان استارت گوشی است باز کنند و از برنامه های یونیورسال همپون Power Point یا اکس که به صورت تمام صفحه اجرا شده است لذت ببرد. همچنین می توان ماوس و کیبورد را از طریق بلوتوث به گوشی وصل کرد و از این وسیله ها برای تعامل با برنامه ها استفاده کرد.

زمانی که گوشی به مانیتور متصل است و کاربران از قابلیت کانتینیوم بر روی مانیتور استفاده می کنند، گوشی شما همچنان قابل استفاده است و می توانید کار متفاوتی را با گوشی خود انجام دهید. این مورد نیز یکی از مزیت های قابلیت کانتینیوم است. از شما دعوت می کنیم تا ویدیوی معرفی این قابلیت توسط مایکروسافت را همراه زیرنویس فارسی تماشا کنید:

چیزی از قلم افتاده

مطلب را اصلاح کنید!
لطفا صبر کنید