ویــکی فــون

توضیح واژه های مرتبط با محصولات مایکروسافت

درخواست واژه
لطفا صبر کنید
تعداد کل واژه ها: 62

بیلد

build


توضیح خلاصه

هرگاه به‌روزرسانی‌های ویندوز 10 با خصوصیات، تغییرات و رفع باگ‌های جامع ای همراه باشد مایکروسافت آنها را با شماره بیلدی جدید مشخص و منتشر می‌کند. درواقع می‌توان گفت شماره بیلد جایگزین شماره سرویس پک در ویندوزهای گذشته شده است.


توضیحات کامل

مایکروسافت با عرضه ویندوز ۱۰ بخش به‌روزرسانی این سیستم‌عامل را متحول ساخته و با عرضه به‌روزرسانی های منظم سعی در ایجاد تجربه ای بهتر و بی‌نقص تر برای کاربران ویندوز ۱۰ دارد. به‌روزرسانی ویندوز با معرفی ویندوز ۱۰ به نسبت گذشته کمی متفاوت شد. البته دریافت بروز رسانی‌های دقیقاً مشابه گذشته است و تفاوت اصلی بروز رسانی‌ها در نام‌گذاری، حجم و بازه‌های زمانی عرضه آنهاست. ویندوز ۱۰ بروز رسانی‌های بیشتری بافاصله زمانی بسیار کوتاه‌تر از چیزی که در ویندوزهای گذشته شاهد آن بودیم دریافت می‌کند. هرکدام از این به‌روزرسانی‌های جدید که خصوصیات و یا تغییرات جامعی به سیستم‌عامل می‌بخشند را مایکروسافت بیلد می‌نامد.

th_jzKQvLRDStZ2c3cC2S9gjWH5ZUSzmQLFاگر از کاربران قدیمی ویندوز مایکروسافت باشید احتمالاً با اصطلاح “سرویس پک” آشنا هستید اما مایکروسافت دیگر از آن استفاده نمی‌کند. اولین آپدیت بزرگ ویندوز ۱۰ در نوامبر ۲۰۱۵ بیشتر ازآن‌که یک سرویس پک باشد، یک “بیلد” بود. به‌روزرسانی های جامع در بخش‌های مختلف ویندوز که به‌صورت دسته‌جمعی به‌صورت منظم عرضه می‌شود را بیلد می‌نامند.build (4)

درواقع مایکروسافت سال‌ها است که دیگر از اصطلاح سرویس پک استفاده نمی‌کند. آخرین باری که مایکروسافت از اصطلاح سرویس پک برای به‌روزرسانی سیستم‌عامل خود استفاده کرد سرویس پک ۱  ویندوز ۷  بود که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد. مایکروسافت برای ویندوز ۸ هرگز سرویس پکی ارائه نکرد، در حقیقت مایکروسافت برای ویندوز ۸ به‌جای سرویس پک، ویندوز ۸٫۱ را پس از ویندوز ۸ منتشر کرد.

معمولاً هر بیلد تغییرات زیادی را شامل می‌شود و هرکدام از این بیلد ها را می‌توان به‌عنوان یک نسخه جدید از ویندوز ۱۰ محسوب کرد. برای مثال تغییرات ویندوز ۱۰ بعد از دریافت بیلد عرضه‌شده در نوامبر ۲۰۱۵، تجربه‌ای مشابه به‌روزرسانی از ویندوز ۸ به ویندوز ۸٫۱ ایجاد می‌کرد.build (3)

معمولاً  بیلد های ویندوز  به‌صورت خودکار توسط ویندوز دانلود می‌شوند و بعد از ریبوت شدن سیستم، سیستم‌عامل به نسخه جدید ارتقاء می‌یابد. مایکروسافت به‌جای اینکه مانند گذشته این به‌روزرسانی‌ها را سرویس پک جدید بنامد از اصطلاح بیلد برای آن استفاده می‌کند که با سیستم شماره گداری ترتیبی آنها را متمایز می‌سازد. درنتیجه در هرزمانی در بخش تنظیمات ویندوز ۱۰ شما می‌توانید نسخه بیلد ویندوز خود را مشاهده کنید.build (2)

بیلد ۱۰۲۴۰ شماره بیلد نسخه اولیه ویندوز بود. به‌روزرسانی رسمی ماه نوامبر ۲۰۱۵ نسخه ۱۵۱۱ نام گرفت به دلیل عرضه در یازدهمین ماه سال ۲۰۱۵ ، همچنین شماره بیلد به‌روزرسانی ماه نوامبر ۱۰۵۸۶ بود.build (1)

مایکروسافت در ویندوز ۱۰ علاوه بر به‌روزرسانی‌های مکرر و عرضه بیلد ها توانایی بازگشت به بیلد های گذشته را برای کاربران در بخش تنظیمات به‌روزرسانی در نظر گرفته است. البته بعد از به‌روزرسانی به هر بیلد تنها ۳۰ روز فرصت بازگشت به بیلد گذشته خواهید داشت و پس از آن این قابلیت از دسترس کاربران خارج خواهد شد.

بیلد های اینسایدر

درحالی‌که یک بیلد جدید ویندوز ۱۰ برای هر مشتری ویندوز مایکروسافت عرضه می‌شود، مایکروسافت به‌صورت منظم  بیلد هایی با شماره بیلد جلوتر را برای کاربران ویندوز اینسایدر عرضه می‌کند و آنها قبل از عرضه رسمی بیلد ها معمولاً فرصت آزمایش و تجربه ویژگی‌های جدید ویندوز را خواهند یافت.hqdefault
البته بیلد های عرضه‌شده برای اینسایدر ها با توجه به ماهیت آنها که هنوز در فاز آزمایش می‌باشند ممکن است به خوبی بیلد های رسمی عمل نکند و این مسئله با توجه هدف تعریف‌شده برای پروژه اینسایدر و اطلاع‌رسانی مایکروسافت به کاربران در هنگام پیوستن به این پروژه منطقی است. بیلد های اینسایدر در دسته‌بندی‌های مختلف با توجه به حلقه ثبت نامی کاربران در بازه‌های زمانی تقریباً مشخص ارائه می‌شود.

 

چیزی از قلم افتاده

مطلب را اصلاح کنید!
لطفا صبر کنید