ویــکی فــون

توضیح واژه های مرتبط با محصولات مایکروسافت

درخواست واژه
لطفا صبر کنید
تعداد کل واژه ها: 62

بریک شدن

Bricking


توضیح خلاصه

بریک در اصطلاح انگلیسی به معنی آجر است. و بریک شدن هنگامی برای یک دستگاه الکترونیک استفاده می شود که خرابی آن به نحوی باشد که غیرقابل استفاده شود و تفاوتی با یک آجر نداشته باشد. در این مطلب قصد داریم انواع بریک شدن، راههای جلوگیری از آن و راههای خلاصی از آن را مورد بررسی قرار دهیم.


توضیحات کامل

بریک شدن اساسا زمانی رخ می دهد که هنگام بازنویسی برخی نرم افزارهای سطح پایین سیستمی مانند firmware دستگاه دچار مشکلی غیر عادی شود. به طور مثال ممکن است تمام شدن باتری گوشی موبایل هنگام نصب آپدیت یا نصب رام باعث شود جایگزینی firmware به طور ناقص انجام شود و دستگاه دیگر روشن نشود. یا ممکن است بریک شدن زمانی رخ دهد که آپدیت ارائه شده از طرف سازنده دستگاه دچار باگ نرم افزاری باشد و با دستگاه همخوانی نداشته باشد. در این حالت گوشی رابط نرم افزاری را درک نکرده و در واقع بلا استفاده می شود.

اگر اتفاقی اینچنینی برای گوشی موبایل شما رخ داد ابتدا باید نوع بریک شدن را تشخیص دهید.

انواع بریک شدن دو نوع است:

۱- سافت بریک (Soft Brick): این نوع از بریک نرم افزاری می باشد و عمدتا به مشکل بازخوانی بوت مربوط می شود. بریک شدن زمانی نرم افزاری است که علایمی از زنده بودن در گوشی دیده شود. از علائم سافت بریک می توان به ماندن روی لوگوی بوت یا ریستارت شدن مکرر دستگاه یا نمایش صفحه مرگ اشاره کرد. مخصوصا در گوشی های ویندوزی ماندن روی چرخ دنده ها پس از آپدیت، نشانه اتصال گوشی به کامپیوتر یا خطای یافت نشدن تنظیمات بوت نیز می تواند دلیل بر سافت بریک شدن گوشی داشته باشد. از دلایل عمده این اتفاق گسستگی در firmware و اختلال هنگام فلش زدن دستگاه یا مشکل هنگام نصب رام می باشد.

brick-windows-phone-winphoneir

اولین راهکار برای رفع این مشکل پاک کردن کامل حافظه داخلی و نصب مجدد firmware است. شرکت مایکروسافت نرم افزار Windows Phone Recovery Tool را به همین منظور منتشر نموده است. کافی است برنامه را نصب و اجرا کنید سپس گوشی موبایل را به کامپیوتر متصل نمایید. در این مرحله برنامه گوشی را شناسایی کرده و پروداکت مناسب با دستگاه را دانلود و مجددا نصب می کند. در اکثر مواقع مشکل سافت بریک با این فرآیند برطرف می شود.

۲- هارد بریک (Hard Brick): در این حالت گوشی نشانه ای از زنده بودن ندارد. چرا که عمدتا در این حالت گوشی دیگر روشن نمی شود و یا اگر روشن شود نمی شود آن را فلش زد. در این موارد کامپیوتر گوشی را نمی شناسد و نمی شود مثل مورد بالا رفتار کرد چرا که در میانه راه نصب پروداکت با خطا مواجه می شویم. گاها مشاهده شده که به علت فشار وارد شده به دستگاه حافظه داخلی یا برد اصلی دستگاه سوخته است و چاره ای جز تعویض قطعه وجود ندارد.

تنها راهی که باقی می ماند احیای گوشی با باکس جی تگ است.

جی تگ چیست؟ و چگونه کار می کند؟

جی تگ مخفف Joint Test Action Group می باشد. استانداردی که توسط شرکتهای کلیدی تولید کننده PCB و IC تهیه و تدوین گردیده و در سال ۱۹۹۰ به عنوان استاندارد در IEEE با شماره IEEE 1149.1-1990 به ثبت رسیده است. در این استاندارد سخت افزار و نرم افزار مورد نیاز برای فعال کردن قابلیت تست و ارتباط با دنیای خارج از آی سی ها و میکروکنترلرها ارائه شده است.

در این روش جی تگ نقش یک رابط را بین کامپیوتر و گوشی بازی می کند و با ارتباط مستقیم به برد گوشی نرم افزار پایین دستی از دست رفته را مجددا نصب می کند.

jtag-phone-service-android

بهتر است برای انجام این کار تنها به نمایندگی تولید کننده گوشی یا تعمیرکاران ماهر مراجعه کنید. اگر حافظه گوشی شما نسوخته باشد در اکثر مواقع می شود گوشی بریک شده را با روش جی تگ برگرداند. به هر حال گوشی به هر صورت که بریک شده باشد در اکثر مواقع قابل احیا است. مگر اینکه قطعات سخت افزاری آسیب جدی دیده باشد و یا هزینه تعمیرات در برابر ارزش گوشی به صرفه نباشد.

چیزی از قلم افتاده

مطلب را اصلاح کنید!
لطفا صبر کنید