ویــکی فــون

توضیح واژه های مرتبط با محصولات مایکروسافت

درخواست واژه
لطفا صبر کنید
تعداد کل واژه ها: 62

هوش مصنوعی

Artificial Intelligence


توضیح خلاصه

هوش مصنوعی عبارتست از هوشمندی ارائه شده توسط عامل های هوشمند ساخته دست بشر. در علوم کامپیوتری یک هوش مصنوعی ایدعال عبارتست از عامل هوشمندی که با انعطاف پذیری توانایی ادراک محیط پیرامون خود و عمل کردن روی آن به منظور افزایش کارایی خود را دارد.


توضیحات کامل

حوزه هوش مصنوعی، Artificial Intelligence یا به اختصار AI علم جدیدی است که پس از جنگ جهانی دوم مطرح شد. اصطلاح هوش مصنوعی در سال ۱۹۵۶ به وجود آمده است. هوش مصنوعی دو هدف عمده دارد:

 1. درک چگونگی تفکر انسان
 2. ساخت موجودیت های هوشمند

در حال حاظر هوش مصنوعی زیر شاخه های وسیعی از موضوعات عمومی مانند ادارک و استدلال منطقی و کار های خاص مانند بازی شطرنج، اثبات قضایای ریاضی، سرودن شعر، تشخیص امراض، رباتیک و دستیار های هوشمند را شامل می گردد.

AI چیست؟

artificial-intelligenceتعاریف هوش مصنوعی در دو دسته اصلی قرار می گیرند:

A. پردازش فکری و استدلالی

 1. سیستم هایی که منطقی فکر می کنند: مطالعه قابلیت های ذهنی از طریق مدل های محاسباتی. شامل مطالعه محاسباتی که امکان مشاهده، استدلال و عمل را فراهم می نمایند.
 2. سیستم هایی که مثل انسان فکر می کنند: تلاش برای ساخت کامپیوترهایی که فکر می کنند، ماشین هایی با قدرت تفکر و حس کامل. شامل حوزه های خودکار سازی فعالیت هایی که با تفکر انسان مرتبط هستند از قبیل تصمیم گیری، حل مسئله و یادگیری می شود.

B. پردازش های رفتاری

 1. سیستم هایی که منطقی عمل می کنند: با رفتار های هوشمند در ساخته های انسانی مرتبط است. شامل مطالعه عامل های هوشمند می گردد.
 2. سیستم هایی که مثل انسان عمل می کنند: هنر ایجاد ماشین هایی که اعمالی را انجام می دهند که انسان برای انجام آنها نیاز به هوشمندی دارد. شامل مطالعاتی می شود که چگونگی ساخت کامپیوتر هایی که کار هایی را انجام می دهند که در حال حاظر انسان بهتر انجام می دهد.

در واقع نگرش انسان گونه شامل فرضیات و تجربیات می گردد در حالی که نگرش منطقی ترکیبی از ریاضیات و مهندسی است.

عامل هوشمند

هر چیزی که بتواند محیط پیرامونش را از طریق حسگر ها درک کند و از طریق محرک ها یا اثر کنند ها روی محیط عمل کند عامل نامیده می شود.

indexبه عنوان مثال در یک عامل انسانی چشم ها، گوش ها و سایر ارگان ها به عنوان حسگر و دست ها، پا ها، دهان و دیگر قسمت های بدن به عنوان اثر کننده ها محسوب می شوند. اما در یک عامل رباتیک دوربین ها و یابنده های مادون قرمز را به عنوان حسگر ها و انواع موتور ها را به عنوان اثر کننده ها در نظر می گیرند.

از مهمترین خصوصیات یک عامل هوشمند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • منطقی بودن
 • توانایی یادگیری
 • خودمختاری

یک عامل هوشمند به عاملی گفته می شود که بتواند بر اساس هر دنباله ادراکی که از محیط پیرامون خود می گیرد، رشته ای از اعمال را انجام دهد، تا بر اساس آن کارایی خود را افزایش دهد.

ساختار عامل های هوشمند

وظیقه طراح هوش مصنوعی، طراحی برنامه عامل است، یعنی طراحی تابعی که نگاشتی از رشته مشاهدات به یک عمل را پیاده سازی می کند.

بین تابع عامل و برنامه عامل تفاوت وجود دارد. در واقع تابع عامل شامل یک توصیف ریاضی است که فاقد جزئیات پیاده سازی می باشد و برنامه عامل نیز پیاده سازی این تابع است که توسط قسمت محاسباتی دستگاه به نام معماری اجرا خواهد شد. در واقع عامل هوشمند عبارتست از مجموع برنامه و معماری.

مایکروسافت در حوزه هوش مصنوعی

مایکروسافت شرکتی است که سال ها بر روی هوش مصنوعی کار کرده و ابتکارات زیاد و جالبی در این زمینه دارد برای مثال شامل اضافه کردن ویژگی های جدید بر اساس هوش مصنوعی در سرور های ابری Azure می شوند. بیل گیتس موسس و رئیس هیئت مدیره مایکروسافت دست یافتن به هوش مصنوعی را مانند دست یافتن به جام مقدس می داند.

از زمان حضور ساتیا نادلا بعنوان سکاندار مایکروسافت، تمرکز بالایی بر روی تقویت هوش مصنوعی در این کمپانی شکل گرفته است و او هدف و دلیل تمرکز مایکروسافت بر هوش مصنوعی را چنین بیان می کند : “ما به دنبال استفاده از هوش مصنوعی در جهت قدرتمند کردن هر فرد و هر ارگان و شرکت هستیم تا بتوانند از هوش مصنوعی برای ساخت ابزارهایی استفاده کنند که مشکلات جامعه ی جهانی و اقتصادی ما را برطرف و حل کند”.

cortanaherocopyطبق آمار دستیار صوتی مایکروسافت، کرتانا در حال حاضر ماهانه در خدمت ۱۳۳ میلیون کاربر در سرتاسر جهان می باشد که با استفاده از هوش مصنوعی سعی در تسهیل تعامل انسان با کامپیوتر و زندگی کاربران دارد. مایکروسافت همچنین در اظهار نظر دیگری بیان نموده که با استفاده از هالولنز و هوش مصنوعی سعی در آسانتر کردن کار های طاقت فرسا دارد. البته مایکروسافت قصد ندارد هوش مصنوعی را تنها در بات ها و دستیار های صوتی دیجیتالی به کار ببرد. آن ها از هوش مصنوعی در همه سرویس های خود استفاده می کنند برای مثال استفاده از هوش مصنوعی مبتنی بر سرویس ابری در آفیس ۳۶۵ باعث می شود تا بسیاری از وظایف به صورت خود کار انجام شود. مایکروسافت همچنین بخشی را در خود برای تحقیقات بر روی یافتن درمان های پزشکی خلاقانه با تمرکز بر هوش مصنوعی دارد.

مایکروسافت به طور جد به دنبال تکنولوژی هوش مصنوعی و پیشرفت آن است و برای نیل به این هدف گروه هوش مصنوعی و تحقیقات خود را با حدود ۵ هزار دانشمند علوم کامپیوتری و با مدیریت Harry Shum ایجاد کرده است. علاوه بر آن مایکروسافت همواره در تلاش برای جذب افراد و شرکت های حوزه هوش مصنوعی است برای مثال اخیر شرکت مایکروسافت اعلام کرد سرویس زمان بندی هوشمندی به نام Genee را با هدف یکپارچه نمودن سرویس هوش مصنوعی آن با آفیس ۳۶۵ تصاحب کرده است.

democratizingai_close-640x358ردموندی ها به دنبال ایجاد دموکراسی هوش مصنوعی برای هر فرد و هر ارگان و سازمانی هستند و می خواهند دسترسی به آن را برای هرفردی مهیا کنند تا جامعه ی جهانی قوی تر و سریع تر شود و مردم توانمند تر شوند.

مایکروسافت در راه دموکراتیزه کردن هوش مصنوعی رویکرد چهار جانبه ای را انتخاب کرده است:

 • عوامل: مهار هوش مصنوعی به تغییر اساسی تعامل انسان و کامپیوتر مربوط است که در این راه عواملی مانند دستیار هوشمند مایکروسافت کرتانا کمک کننده اند
 • نرم افزارها: ورود به برنامه ها، از نرم افزار تصاویر در تلفن ها تا اسکایپ و آفیس ۳۶۵
 • خدمات: ایجاد دسترسی برای هر توسعه دهنده در هر نقطه جهان به قابلیت های هوش مصنوعی که در نرم افزارهای مایکروسافت وجود دارد.
 • زیرساخت: ساخت ابررایانه های بسیارقدرتمند هوش مصنوعی با Azure و دسترسی به هرفرد و سازمانی که قادر به مهار این قدرت باشد.

چیزی از قلم افتاده

مطلب را اصلاح کنید!
لطفا صبر کنید