ویــکی فــون

توضیح واژه های مرتبط با محصولات مایکروسافت

درخواست واژه
لطفا صبر کنید
تعداد کل واژه ها: 62

اپلیکیشن

Application


توضیح خلاصه

به یک یا گروهی از نرم افزار ها که بر روی انواع سیستم های کامپیوتری مثل کامپیوتر های دسکتاپ، تبلت ها و یا گوشی های هوشمند با هدف ارائه مجموعه ای از قابلیت ها و سرویس ها به کاربران نهایی طراحی شده اند، اپلیکیشن می گویند.


توضیحات کامل

اپلیکیشن

هر برنامه یا گروهی از برنامه های نرم افزاری که به منظور سرویس دادن به کاربران نهایی طراحی شده اند را اپلیکیشن می نامند. می توان گفت لغت App کوتاه شده Application، و خود Application نیز به نوبه خود کوتاه شده  application program، به معنای برنامه کاربردی یا برنامه اپلیکیشن می باشد. اپلیکیشن ها به طور کلی نرم افزار هایی هستند که برای انجام وظایفی که به طور مستقیم توسط کاربران نهایی طلب می شود و یا در موارد خاصی توسط دیگر برنامه ها استفاده می شود طراحی شده اند.

applications

در برخی از منابع بخصوص در گذشته از اصطلاح اپلیکیشن بیشتر برای برنامه های مکینتاش استفاده می شود دلیل این امر هم وجود پسوند APP. برای برنامه های آن می دانند، در حالی که پسوند برنامه های پلت فرم Win32 (ویندوز های مایکروسافت) EXE. مخفف “Executable ” و به معنای اجرایی بوده است. ولی حداقل در حال حاضر چنین دسته بندی مطرح نبوده و فارق از نوع سیستم عامل تمام برنامه های کاربردی که توسط کاربر نهایی مورد استفاده قرار می گیرد در تمام سیستم عامل ها و دستگاه ها اعم از کامپیوتر های رومیزی، گوشی های هوشمند و تبلت ها را اپلیکیشن می نامند.

دسته بندی نرم افزار ها

به طور کلی تمام نرم افزار ها در دو دسته کلی جای می گیرند: نرم افزار های سیستمی و برنامه های اپلیکیشن. برنامه های اپلیکیشن که آن ها را برنامه های کاربردی یا برنامه های کاربر نهایی نیز می نامند، شامل برنامه هایی مثل مرورگر ها، واژه پرداز ها، برنامه های موبایلی و موارد بسیاری از این دست، که توسط کاربران نهایی سیستم های کامپیوتری استفاده می شوند می گردد. یک اپلیکیشن به طور معمول از سرویس های سیستم عامل و گاهی دیگر اپلیکیشن ها برای ارائه سرویس به کاربران نهایی استفاده می کند.

applications با توجه به اینکه برنامه های سیستمی جز برنامه های سطح پایین محسوب می گردند می توان گفت که اپلیکیشن ها به اصطلاح در سطحی بالای برنامه های سیستمی اجرا می شوند. تفاوت دیگری که می توان ما بین برنامه های سیستمی و اپلیکیشن ها قائل شد در نحوه نصب آنهاست، در حالی که برنامه های سیستمی به صورت خودکار توسط سیستم عامل ها نصب می شوند اپلیکیشن ها به فراخور حال و نیاز هر کاربر در سیستم های کامپیوتری مثل گوشی های هوشمند و کامپیوتر های رو میزی نصب و مورد استفاده قرار می گیرند و استفاده از آنها کاملاً بسته به سلیغه کاربران می باشد.

رابط برنامه اپلیکیشن یا API

مجموعه ای از توابع و روش های ایجاد یک اپلیکیشن و روش های برقراری ارتباط بین یک اپلیکیشن با سیستم عامل و یا دیگر برنامه ها را “رابط برنامه اپلیکیشن” یا “application program interface” و به صورت مخفف “API” می نامند. یک API در واقع مشخص می سازد که اجزای تشکیل دهنده یک اپلیکیشن چگونه باید با هم و با دیگر اجزا خارجی ارتباط برقرار کنند و در کل دلیل اهمیت یک API آن است که یک API خوب توسعه اپلیکیشن ها را ساده می سازد.

اپلیکیشن تلفن های هوشمند

نکته دیگر در رابطه با اپلیکیشن ها، دسته اپلیکیشن های گوشی های هوشمند است که معمولاً به اختصار آنها را “mobile apps” می نامند. این دسته از اپلیکیشن ها عموماً توسط فروشگاه های نرم افزاری توسط شرکت های سازنده سیستم عامل مثل اپل استور، گوگل پلی استور و یا استور مایکروسافت ارائه می شوند. البته در برخی از موارد شرکت های بزرگ تولید کننده تلفن های هوشمند و برنامه های شخص ثالث دیگر نیز اقدام به ارائه اپلیکیشن های گوشی های هوشمند به صورت مجتمع کرده اند. در مقابل این نوع از ارائه اپلیکیشن های گوشی های هوشمند، بعضی از پلتفرم ها مثل اندروید اجازه دریافت و نصب اپلیکیشن ها را از منابع متفرقه و به صورت جداگانه را نیز می دهند.

building-mobile-apps-websites-steps-mediacom-menaبازار اپلیکیشن گوشی های هوشمند در سال های اخیر با رشد چشم گیری مواجه شده است به نحوی که می توان محبوبیت این روز های تلفن و حتی تبلت های هوشمند را مدیون این اپلیکیشن های متنوع دانست که هر کدام با ارائه سرویسی هیجان انگیز و متنوع این گجت ها را بسیار کار آمد و محبوب ساخته اند. طبق جدید ترین تحقیقات صورت گرفته توسط کارشناسان و تحلیلگران بازار انتظار می رود که درآمد این بازار تا سال ۲۰۲۰ به بیش از ۷۹ میلیارد دلار برسد و این در حالی است که درآمد بازار جهانی اپلیکیشن‌ها در سال ۲۰۱۵ برابر ۳۶ میلیارد دلار بوده است و همین طور میزان دانلود اپلیکیشن هم رو به افزایش است و انتظار می‌رود میزان جهانی دانلود اپلیکیشن تا سال ۲۰۲۰ با نرخ رشد ۸/ ۱ برابری به ۳۷۸ میلیارد دانلود برسد. این در حالی است که میزان جهانی دانلود اپلیکیشن در سال ۲۰۱۵ برابر ۲۱۱ میلیارد دانلود بوده است.

 

چیزی از قلم افتاده

مطلب را اصلاح کنید!
لطفا صبر کنید